СБУ з'ясувала, хто з місцевих навів "Іскандер" на кафе в Грозі
Служба безпеки України встановила особи двох зрадників, які скоригували російський ракетний удар по кафе в селі Гроза Куп'янського району Харківської області 5 жовтня. Про це 11 жовтня в Telegram повідомляє пресслужба СБУ.
У СБУ заявили, що навідниками стали двоє місцевих жителів – 30-річний Володимир Мамон і його молодший брат 23-річний Дмитро Мамон, які під час окупації регіону перейшли на бік росіян.
За це підозрювані дістали "посади" в лавах окупаційного "управління внутрішніх справ військово-цивільної адміністрації Харківської області". Там одного з них призначили "водієм конвойної групи", іншого – "інспектором дорожньо-патрульної служби".
За даними СБУ, напередодні звільнення регіону обидва зрадники разом із сім'ями втекли до РФ, де й далі працювали на користь країни-агресора.
Зокрема, за вказівками російських окупантів, вони дистанційно почали формувати власну мережу інформаторів на підконтрольній Україні території. Для цього "втемну" залучали до підривної діяльності своїх родичів, сусідів і знайомих із деокупованих міст та селищ Харківської області, зазначили у спецслужбі.
"Під виглядом дружніх розмов і листувань у месенджері зрадники випитували в людей відомості про дислокацію сил оборони та масові заходи на території регіону", – наголосили в СБУ.
За даними слідства, з початку жовтня цього року обидва брати почали збирати інформацію про заплановане перепоховання загиблого українського захисника в селі Гроза. Водночас вони розуміли, що внаслідок ворожої атаки обов'язково загинуть мирні жителі – їхні знайомі із села Гроза, зокрема й ті, хто надавав їм інформацію, зазначають у спецслужбі.
"Дізнавшись точну адресу та час проведення мирного заходу, Володимир Мамон передав ці дані російським окупантам. Отримані відомості росіяни використали для здійснення прицільного удару по українському селу із застосуванням оперативно-тактичного ракетного комплексу "Іскандер-М", – ідеться в повідомленні.
На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки склали обом фігурантам підозри в державній зраді, скоєній в умовах воєнного стану за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України).
Окрім того, злочинні дії Володимира Мамона додатково кваліфіковані за ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України (пособництво у скоєнні порушень законів і звичаїв війни, поєднаних з умисним вбивством, вчинене за попередньою змовою групою осіб).
Оскільки обидва зловмисники переховуються на території Росії, тривають комплексні заходи для встановлення їхнього місцеперебування й покарання, пояснили в СБУ.
Контекст:
5 жовтня російські окупанти вдарили ракетою "Іскандер" по селу Гроза Куп'янського району Харківської області. Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко розповів, що в сільському кафе під час обстрілу були поминки по українському військовослужбовцю, який загинув на фронті. Станом на 10 жовтня ідентифікували 53 загиблих. Поліція вважає, що після завершення ідентифікації останків кількість жертв може зрости.
Президент України Володимир Зеленський, який перебував на саміті Європейської політичної спільноти у Гранаді (Іспанія), назвав удар по Куп'янському району "показово жорстоким російським злочином". У Харківській області оголосили триденну жалобу.
Представник Росії в ООН Василь Небензя заявив 9 жовтня, що окупанти вдарили ракетою по Грозі, оскільки там нібито проводили похорони "високопоставленого націоналіста". Водночас у прокуратурі Харківської області раніше вже заявляли, що атаку здійснили на місце, де були лише цивільні.
Своєю заявою Небензя фактично підтвердив версію української прокуратури про те, що Росія атакувала кафе, бо думала, що на поминки прийшли військові.