"Схеми" знайшли докази, що Росія вивозить украдене в Україні зерно до Туреччини
Окупанти вимикають радари і судна, які використовують для перевалки, неможливо відстежити за допомогою сервісів Marine Traffic або Equasis, проте процес фіксують супутники.
Так, балкер "Михаил Ненашев" (прапор РФ), згідно із супутниковими знімками, у період із 15 квітня до 25 червня зробив три рейси з украденим зерном, перевозячи його із Криму в турецькі порти Дериндже, Іскендерун та MMK Metalurji.
Зерном його завантажували у підсанкційному порту Севастополі, у терміналі "Авлита".
За такою самою схемою зерно перевозив балкер Finikia, який ходить під прапором Сирії, ідеться у розслідуванні.
Водночас у документах на зерно цих двох суден було зазначено походження "Крим, Росія". Туреччина не визнавала окупації Криму, отже, автори розслідування міркують над запитанням, відколи Анкара вважає легітимним таке походження продукції.
"Ми працюємо з турецькою стороною, – сказав посол України у Туреччині Василь Боднар. – Але нам кажуть, що російські документи, які надаються для ввезення зерна до порту, – вони є легальними, і вони їх сприймають як потрібні для того, щоб розвантажити судно в законний спосіб".
Контекст:
Україна займала 10% світового ринку пшениці, 12–17% кукурудзи та 50% соняшникової олії, повідомляли в офісі британського прем'єра. Через порти експортували 96% продовольства.
Російські окупанти вивезли із захоплених територій України щонайменше 400 тис. тонн зерна, заявляли в Мінагрополітики 25 червня. Окрім того, Росія обстрілює та знищує зернові термінали, а через блокаду РФ портів у Чорному морі припинився експорт зерна з України. За інформацією президента України Володимира Зеленського, у портах заблоковано 22 млн тонн зерна. Україна та світова спільнота зараз шукають шляхів відновити експорт.
Росія намагається продати зерно, украдене на тимчасово окупованих територіях України, і деякі країни вже укладають із РФ угоди, заявляв Зеленський.
Коли міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова запитали, що з украденого в Україні, окрім зерна, Росії вдалося продати, він ухилився від відповіді.
1 липня агентство Reuters повідомляло, що Україна вимагала від Туреччини заарештувати вантажне судно "Жибек Жоли" під прапором Росії з викраденим із тимчасово окупованого РФ порту Бердянськ (Запорізька область) українським зерном. Туреччина судно затримала.