Шольц застеріг Путіна від застосування ядерної зброї: Облиште цю ідею!
Шольца запитали, чи зможе Путін виконати погрози застосування ядерної зброї. Канцлер відповів: "Хто знає?"
Він додав, що, як і президент США Джо Байден, хоче "дуже чітко" сказати Росії: "Облиште цю ідею!" Байден 17 вересня закликав Путіна не намагатися використовувати хімічну чи ядерну зброю в Україні, тричі повторивши "не треба".
На думку Шольца, мобілізація, яку Путін оголосив у Росії, – це акт розпачу і реакція на невдачі російської армії на сході України. Глава Кремля робить "помилку за помилкою", хоча міг би припинити війну, вивівши війська з України, а потім – зосередитися на переговорах із Києвом, наголосив канцлер Німеччини.
Контекст:
21 вересня Путін у своєму зверненні заявив про готовність застосувати ядерну зброю у разі загрози територіальній цілісності Росії. 23–27 вересня окупанти провели псевдореферендуми щодо "приєднання" тимчасово окупованих частин Херсонської, Запорізької, Луганської і Донецької областей України. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров говорив ще до завершення "волевиявлення", що ядерна доктрина РФ поширюватиметься на незаконно анексовані території.
Головне управління розвідки Міноборони України не відкинуло застосування Росією ядерної зброї. У відомстві наголосили, що такі дії можуть мати наслідки і для інших країн.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю. Водночас президент зазначив, що "не можна зазирнути Путіну в голову", тож ризики, що ядерного удару можуть завдати, є.
22 вересня видання The Washington Post повідомило: між адміністрацією Байдена і владою Росії триває листування, під час якого російську сторону попередили про наслідки у разі застосування ядерної зброї у війні проти України.
Державний секретар США Ентоні Блінкен 25 вересня в інтерв'ю CBS News підтвердив, що США попередили РФ про ймовірні "жахливі наслідки" у разі застосування країною-агресором ядерної зброї.