Систему автоматизованого керування військами "Дзвін-АС" взяли на озброєння у ЗСУ. 2021 року був скандал через її розроблення і фінансування
Він повідомив, що 6 грудня підписав наказ про взяття на озброєння автоматизованої системи Центру оперативного керування (ДКР "Дзвін-АС"). За словами міністра, система навесні 2022 року успішно пройшла відомчі випробування, а потім – державні.
Наразі всі формальні процедури завершено, система офіційно "стала до лав" і працюватиме на користь ЗСУ. Далі Генштаб буде ухвалювати рішення про параметри її масштабування.
"Вийшов своєрідний подарунок до Дня Збройних сил України. Адже наші військові надзвичайно зацікавлені в АСУ (автоматизована система управління. – "ГОРДОН") стратегічного рівня і давно чекають її повноцінного розгортання", – додав Резніков.
Окрім цього, Міноборони дістало позитивний висновок експертизи щодо комплексу спеціального програмного забезпечення "Інтеграційна платформа "Дельта". Згодом проведуть випробування, за підсумками яких будуть ухвалювати рішення про взяття на озброєння.
Резніков також нагадав, що для вдосконалення логістики ЗСУ впроваджують натовську програму LOGFAS, яку вже активно розгортають до рівня бригад і яка до кінця року за планом охопить їх усі.
"Одночасно впроваджено програмне забезпечення Korovaj для опрацювання потреб армії. Серед іншого, це забезпечує належну прозорість і контроль над озброєнням та військовою технікою, яку Україна отримує у вигляді матеріально-технічної допомоги. Ми перебуваємо у тісному контакті з американськими партнерами і нещодавно демонстрували результати впровадження вказаних систем", – написав міністр.
За його словами, саме завдяки цьому зберігається безпрецедентний рівень взаємної довіри, а спроби ворогів України заблокувати постачання зброї залишаються марними.
"Ворог чудово розуміє значення цифровізації. Тому докладає величезних зусиль для дискредитації та зриву цієї роботи в українській армії, як нещодавно відбулося на прикладі програми "Дельта". У хід ідуть кібератаки, кампанії з дезінформації, "корисні ідіоти" тощо – весь можливий спектр протидії. Це нас не зупинить... Більш досконала логістика і ефективна АСУ впливатимуть на результати бойових дій не менше, ніж десяток MLRS", – підкреслив Резніков.
Як пояснює портал "Мілітарний", "Дзвін-АС" (виробник – компанія "Еверест") – високоінтегрована, автоматизована система управління бойовими діями та контролю за ними стратегічного, оперативного та частково тактичного рівня. Вважають, що вона дає змогу:
- у напівавтоматичному та автоматичному режимах генерувати документи бойового управління;
- створювати та відстежувати картографічну інформацію;
- одержувати вичерпні дані про власні війська;
- одержувати наявні розвіддані;
- одержувати дані про війська противника, їх поточне та перспективне забезпечення;
- проводити розрахунки співвідношення сил та засобів, оптимальності їх застосування у різних сценаріях.
Контекст:
15 березня 2021 року Bihus.info повідомляло, що військові витратили приблизно 600 млн грн із бюджету на розроблення системи "Дзвін-АС", але аудит продемонстрував, що вона може бути непридатною і недоцільною. За даними журналістів Bihus.info, робота над проєктом на той момент тривала чотири роки, за цей час замовник із підрядником постійно змінювали план та обсяг робіт.
19 березня пресслужба Міноборони України повідомила про припинення фінансування системи керування військами "Дзвін-АС" через ризик "недосягнення мети створення" цієї дослідно-конструкторської розробки.
У Міноборони заявили, що внаслідок аудиту, призначеного тодішнім міністром оборони Андрієм Тараном, установлено факти невідповідності виготовленого дослідного зразка початковому технічному завданню та наявність зауважень щодо створеного програмного продукту.
Тодішній головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак заявив, що через невиконане технічне завдання частину коштів, виділених на фінансування розробки, повернули у держбюджет. Водночас він наголосив, що вважає за необхідне завершити розроблення системи.
Наприкінці листопада 2022 року народний депутат від "Голосу" Ярослав Юрчишин повідомляв, що детективи НАБУ розслідують кримінальне провадження із "цілим букетом" статей Кримінального кодексу, ймовірно, порушених під час виконання робіт із розроблення "Дзвін-АС". Серед них – розтрата в особливо великих розмірах, недбале ставлення до військової служби, перевищення владних повноважень, зокрема, військовими особами.