Скупчення російських військ на кордоні з Україною – серйозніше, ніж демонстрація сили – The Guardian

Росія розпочала збройну агресію на сході України 2014 року
Фото: Операція об'єднаних сил / Joint Forces Operation / Facebook
Британське видання The Guardian у статті "Україна закликає прискорити вступ у НАТО на тлі збору російських військ", опублікованій 6 квітня, зазначило, що мета Росії, яка нарощує військову присутність біля кордонів з Україною, незрозуміла.

Видання пише, що західні аналітики стурбовані масштабами процесу на тлі посилення напруженості між Москвою й Вашингтоном.

Видання процитувало старшого аналітика Міжнародного інституту стратегічних досліджень Найджела Гулд-Девіса, який висловив стурбованість через скупчення російських військ поблизу кордонів з Україною.

За його словами, експерти наголошують: це серйозніше, ніж просто демонстрація сили. Вони не відкидають "будь-якого розвитку подій".

The Guardian підкреслила, що РФ не заперечує ротації військ (прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков говорив, що переміщення Росією військ своєю територію "не має нікого непокоїти" і "не становить ні для кого загрози"). 

Контекст:

У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук заявив, що "перемир'я вже просто немає".

1 квітня в Офісі президента України повідомили, що з початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Президент України Володимир Зеленський розповів 6 квітня, що від початку дії липневого перемир'я на Донбасі загинуло 28 українських військовослужбовців, із них 23 – від початку поточного року.

Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку в Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною (за оцінками американських чиновників, РФ могла перекинути до кордону приблизно 4 тис. військовослужбовців).

30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" та "ЛНР" території шляхом введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкидала спроби просування російських військ углиб території України.