Слідчі шведської поліції вирушать до України збирати докази воєнних злочинів
"Спільна ідея цього офісу полягає в тому, щоб бути ще ефективнішими у збиранні й забезпеченні доказів для майбутніх судових процесів. Разом із багатьма іншими країнами ми підтримаємо цей офіс компетенціями, які будуть потрібні для виконання цього завдання", – сказав міністр юстиції Швеції Гунар Стрьоммер.
20 березня він був на міжнародній конференції міністрів юстиції країн світу в Лондоні на підтримку МКС. Україна заявляє, що Росія скоїла десятки тисяч воєнних злочинів, зокрема тортури, убивства, сексуальне насильство, атаки на цивільну інфраструктуру.
"Настрій був дуже рішучим щодо мети – повної відповідальності за скоєні воєнні злочини, але й дуже реалістичним, прагматичним і практичним", – сказав Стрьоммер.
Швеція виділила МКС 7 млн крон ($678 тис.) на його роботу в Україні, а торік троє шведських прокурорів і шестеро слідчих обійняли тимчасові посади в суді в Гаазі. Стрьоммер запевнив, що Швеція і далі підтримуватиме роботу МКС.
Контекст:
Україна наполягає на створенні спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд та інші схожі інституції на цьому етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів.
В основу майбутнього спецтрибуналу Україна запропонувала покласти п'ять параметрів і, зокрема, визначити, що статус підсудного, включно зі статусом глави держави, не звільнятиме його від індивідуальної кримінальної відповідальності.
Необхідність створення спецтрибуналу для Росії вже підтримала низка європейських і міжнародних інституцій, зокрема Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ, а також окремі країни (наприклад, Франція, Німеччина і Латвія).