"Громадяни судді, уважно дивіться в небо". Медведєв пригрозив ударити ракетою "Онікс" по суду в Гаазі, який видав ордер на арешт Путіна
"Усі безглузді рішення ООН та інших структур тріщатимуть по швах. Настає похмурий кінець усієї системи міжнародних відносин. Довіру вичерпано", – лякає Медведєв, додаючи, що "відбулося остаточне руйнування" системи міжнародного права.
Заступник секретаря Радбезу РФ назвав МКС "говенним" і "нікому не потрібним", зауваживши, що внаслідок своєї діяльності він притягнув до відповідальності "три десятки нікому не відомих осіб" і ефективність його діяльності "нульова".
"Це вам не створені ad hoc Нюрнберзький і Токійський трибунали. Або навіть сумнівний трибунал щодо Югославії", – додав він.
Медведєв вважає, що судити країну та її лідерів можна у двох випадках: коли сама країна "дико послабла", майже втратила суверенітет і зважилася визнати суд над собою, або коли країна програла війну й капітулювала.
"Інакше – неможливо. І це розуміють усі", – зазначив він.
Медведєв назвав "найбільш дискредитаційним епізодом" в історії МКС його нездатність засудити США за нібито злочини в Афганістані й Іраку – суд, за його висловом, "обгидився на повну і нічого не зміг зробити".
"І тут вирішили судити президента іншої ядерної держави, яка не бере участі в МКС з тих самих причин, що і США та інші країни. Очевидно, що надійшла максимально жорстка вступна з того самого Піндостану (Мєдвєдєв має на увазі США. – "ГОРДОН"). Зрозуміло, що практичної цінності жодної, але дякую, що згадали", – висловився він.
Експрезидент РФ припустив, що країна-окупант може завдати по Гаазі ракетного удару.
"Судді МКС роздухарилися дарма. Дивіться, мовляв, ми хоробрі, не обісралися підняти руку на найбільшу ядерну державу. На жаль, панове, усі ходять під Богом і ракетами. Цілком можна собі уявити точкове застосування гіперзвукового "Онікса" з Північного моря з російського корабля по гаазькій будівлі суду. Його не збити, на жаль. І суд – лише вбога міжнародна організація, а не населення країни НАТО. Тому й війни не розпочнуть. Побояться. І жаліти ніхто не буде. Отже, громадяни судді, уважно дивіться в небо", – заявив Медведєв.
Контекст:
17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна й уповноваженої з прав дитини РФ Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України в Росію.
Тепер Путін має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину – незаконної депортації та переміщення українських дітей, зазначили в Офісі генпрокурора України.
Спікер Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи рішення МКС, заявив, що у Кремлі "сам підхід до питання вважають обурливим і неприйнятним".
МКС розглядає злочини проти людяності, випадки геноциду й воєнних злочинів. Він діє на підставі Римського статуту, ухваленого 1998 року, і набув чинності з 2002 року. Юрисдикція суду поширюється лише на держави, які ратифікували Римський статут. Його підписали й ратифікували 122 країни, 31 – лише підписала.
Росія підписала цей документ 2000 року, але не ратифікувала. 16 листопада 2016 року Путін доручив МЗС РФ повідомити генерального секретаря ООН про намір Москви покинути Римський статут. У МЗС РФ звинуватили МКС у неефективній та односторонній роботі, а також заявили, що суд не виправдав покладених на нього надій.
Україна підписала Римський статут 2000 року. Вона також досі не ратифікувала його, але 2015 року повідомила МКС про визнання його юрисдикції щодо злочинів проти людяності й воєнних злочинів, скоєних із моменту початку агресії РФ.
Путін може постати перед судом, незважаючи на аргументи Москви про те, що на Росію не поширюються рішення Міжнародного кримінального суду, заявив головний прокурор МКС Карім Хан 17 березня в інтерв'ю CNN.
Видання МКС ордера на арешт Путіна є "поворотним моментом", заявив президент України Володимир Зеленський 19 березня.