Собчак вважає, що "США провокують Путіна" на ядерний удар і що "все якщо й не почалося, то погіршилося" через розмови Зеленського про ядерний статус України
Так Собчак відреагувала на заяву президента України Володимира Зеленського про те, що він "не думає", що світ дозволить російському президенту Володимирові Путіну застосувати ядерну зброю.
"Бл...ть, будь ласка. Через ось ці от розмови, зокрема про статус ядерної держави для України, усе якщо й не почалося, то погіршилося", – заявила Собчак
Вона нагадала, що "ми всі не вірили, що [у Росії] визнають незалежність Донбасу, введуть війська, розпочнуть СВО", а також організують "референдуми" на окупованих українських територіях.
"У мене вже алергія на фразу "не вірю". Я коли її чую, у мене червоний прапорець вискакує – високий ризик втілення у життя", – пояснила журналістка.
На думку Собчак, не варто відкидати версію, що "Путіна на це (ядерний удар. – "ГОРДОН") саме США і провокують" – щоб потім ударом у відповідь "дістати знекровлений континент".
"Але це, звісно, конспірологія. Як воно насправді – хто знає. Треба чекати більше реформації та аналізувати", – резюмувала вона.
21 вересня Путін підписав указ про проведення часткової мобілізації в Росії для поповнення військ, які вторглися в Україну. У цій самій промові він заявив про готовність застосувати ядерну зброю. Він сказав, що в разі загрози територіальній цілісності Росії вона готова використати всі засоби захисту, які в неї є.
За його словами, країни Заходу влаштували "ядерний шантаж" щодо РФ. Зі свого боку, вона має в своєму розпорядженні арсенал, який не поступається і навіть перевершує озброєння НАТО, зазначив Путін, додавши: "Це не блеф". Також він заявив, що Росія визнає результати так званих референдумів на окупованих територіях України.
Зеленський, коментуючи мобілізацію в РФ, заявив, що Путін "хоче потопити Україну у крові, але також у крові своїх солдатів", а про можливість ядерного удару сказав, що не вірить, що РФ застосує ядерну зброю. Водночас Зеленський зазначив, що "не можна зазирнути йому в голову", тому ризики, що ядерний удар може статися, є.
Контекст:
19 лютого 2022-го, виступаючи на Мюнхенській безпековій конференції, Зеленський сказав, що Україна може поставити під сумнів зобов'язання щодо Будапештського меморандуму. Це стало для російської пропаганди приводом заявити, що Україна має потенціал для виробництва ядерної зброї і готується знову стати ядерною державою, що становить загрозу для РФ. Путін також згадував про це у виступах, які виправдовують вторгнення РФ в Україну.
Наприкінці лютого, невдовзі після відкритого вторгнення Росії в Україну, Путін наказав перевести сили стримування армії РФ, куди входить ядерна зброя, в особливий режим бойового чергування. Він пояснив своє рішення "агресивними висловлюваннями" з боку найвищих посадовців країн НАТО на адресу Росії.
Президент США Джо Байден у відповідь назвав ці заяви безвідповідальними.
Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що Росія може застосувати ядерну зброю в чотирьох випадках, серед них – акт агресії проти РФ або її союзників, унаслідок якого під загрозою опинилося б існування країни. Спікер Путіна Дмитро Пєсков заявив, що будь-який результат війни проти України – не привід застосування ядерної зброї РФ.
Оточення Путіна може саботувати наказ про застосування ядерної зброї. Про це в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону розповів колишній російський банкір, який живе у Франції, колишній друг Путіна Сергій Пугачов. Він вважає, що президент країни-окупанта "теоретично [ядерну зброю застосувати може], а практично – ні".