Соловей про ордер МКС на арешт Путіна: Він дійсно всім набрид
Ордер Міжнародного кримінального суду на арешт президента країни-агресора РФ Володимира Путіна не означає, що Захід остаточно поставив хрест на діалозі з ним, але простору для маневру в переговорах стало значно менше. Таку думку в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив російський політичний аналітик, доктор історичних наук Валерій Соловей.
"Я обговорював [це питання] кілька днів із різними людьми, і вони пояснили те, що відбувається, так: "Ти зрозумій, його [Путіна] багато разів намагалися вмовити. Після того, як уже все [повномасштабне вторгнення РФ в Україну] почалося, [теж] намагалися, йому надавали різні можливості, за яких він міг би зберегти, ну хоча б частково, самолюбство і на щось розраховувати. Але він зрештою так усіх дістав... Просто дістав!" – висловився Соловей.
За словами аналітика, про те, що готують ордер, було відомо ще кілька місяців тому.
"Мені особисто про це сказали в лютому [2023 року]. Але як мені, знову ж таки, охарактеризували [ситуацію], – те, що його готують, зовсім не означає, що цей ордер буде випущено й оголошено", – поділився він.
Тому в лютому, уточнив історик, було ще не дуже зрозуміло, з'явиться цей ордер як офіційний обвинувальний документ чи не з'явиться.
"Але те, що тривала підготовка, – це факт. І дійсно [Путін усім] набрид, дістав. Чи означає це, що всі можливості для переговорів вичерпано? Я думаю, що ні. Та, однак, простір для маневру різко звузився", – резюмував Соловей.
Контекст:
Міжнародний кримінальний суд діє на підставі Римського статуту, який ухвалили в 1998 році і який набув чинності із 2002 року. Римський статут підписало й ратифікувало 122 країни, 31 – лише підписала. МКС, який базується в Гаазі, розглядає злочини проти людяності, випадки геноциду і воєнних злочинів. Юрисдикція суду поширюється лише на держави, які ратифікували Римський статут.
Росія підписала цей документ у 2000 році, але так його і не ратифікувала. 16 листопада 2016 року Путін доручив МЗС РФ повідомити генерального секретаря ООН про намір Москви покинути Римський статут. У МЗС РФ звинуватили МКС у неефективній та односторонній роботі, а також заявили, що суд не виправдав покладених на нього надій.
17 березня 2023 року МКС видав ордер на арешт Путіна і дитячої омбудсменки Росії Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України до Росії. Наразі Путін має офіційний статус підозрюваного, зазначили в Офісі генпрокурора України.
Спікер Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи рішення МКС, заявив, що у Кремлі "сам підхід до питання вважають обурливим і неприйнятним". Проте головний прокурор МКС Карім Хан 17 березня заявив, що Путін може постати перед судом, попри аргументи Москви про те, що на Росію не поширюються рішення Міжнародного кримінального суду.