Спостерігачі ОБСЄ масово пішли у відпустку, осердям СММ в Україні стали спостерігачі з РФ та країн СНД

Керівництво СММ ОБСЄ в Україні дозволило своїм співробітникам брати позачергові відпустки
Фото: depositphotos.com
Керівництво спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні дозволило своїм співробітникам брати позачергові відпустки через загострення ситуації на Донбасі. Про це повідомило 18 лютого "Радіо Свобода" з посиланням на лист, поширений серед співробітників місії.

Понад 60% спостерігачів із західних країн та більш як 40% українських співробітників скористалися такою можливістю, повідомили проєкту "Радіо Свобода" "Донбас.Реалії" в одному з розвідувальних органів України.

"Водночас майже всі іноземні міжнародні спостерігачі, окрім громадян РФ та деяких країн СНД, отримали від своїх дипломатичних установ застереження на евакуацію. Фактично ядром СММ ОБСЄ в Україні зараз стали спостерігачі з Росії (понад 90 осіб) та країн СНД", – уточнили журналісти.

"Радіо Свобода" звернулося по коментар в ОБСЄ, там не спростували і не підтвердили цієї інформації.

Окремі держави – учасники ОБСЄ вирішили, що їхнім громадянам, які працюють у складі спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, потрібно покинути країну. Про це повідомили в ОБСЄ 13 лютого.

"Безпека всього свого персоналу є найвищим пріоритетом для місії, і СММ продовжуватиме постійно стежити за безпековою ситуацією", поінформували у пресслужбі.

У СММ заявили, що місія продовжуватиме роботу відповідно до мандата "зі спостерігачами, розміщеними в 10 містах по всій Україні".

Контекст:

У 2014 році, одразу після окупації Криму, Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.

29 липня 2014 року розпочала роботу СММ ОБСЄ неозброєна цивільна місія, яка спостерігає за ситуацією в усіх регіонах України. Місія регулярно готує звіти про ситуацію в країні, а також бере участь у переговорах між сторонами конфлікту.

17 лютого 2022 року на Донбасі різко загострилася ситуація. За інформацією штабу операції Об'єднаних сил, обстріляли 30 населених пунктів на підконтрольних Україні територіях, під удар потрапили дитячий садок та кілька шкіл, де в цей час перебували діти. Постраждали двоє військових та п'ятеро цивільних.

18 лютого обстріли на Донбасі тривали.

На тлі цього бойовики "ЛНР" та "ДНР" оголосили про евакуацію населення ОРЛО та ОРДО до Росії. Ватажок бойовиків "ЛНР" Леонід Пасічник, заяву якого опублікували ЗМІ бойовиків, зокрема, стверджує, що Збройні сили України сформували "велике ударне угруповання" і нібито планують "глибокий прорив" в ОРЛО.

Журналісти звернули увагу, що у 2008 році за кілька днів до вторгнення у Грузію Росія евакуювала населення Південної Осетії так само, як це відбувається на Донбасі у 2022 році.

Президент РФ Володимир Путін закликав владу України до переговорів із "ЛДНР" і доручив виплачувати жителям ОРДЛО, які прибувають у РФ, гроші.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що жодних наказів в Україні щодо звільнення у силовий спосіб тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей немає. Данілов також повідомив про загрозу провокацій із боку РФ.