ЗМІ повідомили, що спостерігачі місії ОБСЄ покидають окупований Донецьк. У СММ прокоментували

СММ ОБСЄ – неозброєна цивільна місія, яка спостерігає за ситуацією у всіх регіонах України
Фото: OSCE SMM - Special Monitoring Mission to Ukraine / Facebook
Окремі держави – учасники ОБСЄ вирішили, що їхнім громадянам, які працюють у складі спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, треба покинути країну. Про це йдеться у заяві місії, опублікованій 13 лютого.

"СММ ОБСЄ в Україні – це цивільна місія, більшість персоналу якої становлять міжнародні службовці, що їх відряджають держави – учасниці ОБСЄ. Така система дозволяє державам – учасницям ОБСЄ приймати рішення серед іншого про передислокацію своїх відряджених громадян як всередині країни, так і за її межі. Окремі держави – учасниці ОБСЄ нещодавно вирішили, що їхнім громадянам, відрядженим на службу в СММ, варто залишити Україну в наступні кілька днів", – ідеться у повідомленні.

У СММ заявили, що місія продовжуватиме роботу відповідно до мандата "зі спостерігачами, розміщеними в 10 містах по всій Україні".

"Безпека всього свого персоналу є найвищим пріоритетом для місії, і СММ продовжуватиме постійно стежити за безпековою ситуацією", – поінформували у пресслужбі.

13 лютого агентство Reuters повідомило, що співробітники місії ОБСЄ у неділю почали покидати окупований Донецьк на тлі повідомлень про ризик імовірного нового вторгнення Росії.

Два джерела повідомили агентству, що США вирішили вивести свій персонал з України, а Великобританія перевела своїх спостерігачів із районів, контрольованих окупантами, до районів, які перебувають під контролем уряду. Одне дипломатичне джерело повідомило Reuters, що з України вивозять 160 співробітників ОБСЄ, зокрема громадян Нідерландів, Канади, Словаччини та Албанії, але цієї інформації поки що ніхто більше не підтвердив. Ще одне джерело повідомило, що Донецьк покинули спостерігачі з Данії.

Агентство повідомило, що, за даними джерела, загалом 21 спостерігач ОБСЄ покинув окупований Донецьк і ще понад 30 людей також планували покинути довколишні райони, контрольовані урядом.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти й докази, надані Україною.

29 липня 2014 року розпочала роботу СММ ОБСЄ неозброєна цивільна місія, яка спостерігає за ситуацією у всіх регіонах України. Місія регулярно готує звіти про ситуацію в країні, а також бере участь у переговорах між сторонами конфлікту.

Низка країн закликала своїх громадян покинути Україну на тлі повідомлень про ймовірність повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Навесні 2021 року Росія почала нарощувати чисельність військ поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму, пояснюючи це військовими навчаннями. Після кількох тижнів напруженості РФ частково відвела частини до місць постійної дислокації.

Наприкінці жовтня американські ЗМІ повідомили, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною. Пізніше про загрозу нового вторгнення РФ неодноразово заявляли і лідери західних країн.

Зокрема, у Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що Росія може будь-якої миті почати вторгнення в Україну. 11 лютого, за даними The Guardian, Байден під час відеоконференції з лідерами кількох держав заявив, що РФ може напасти на Україну найближчими днями.

Водночас українська влада вважає, що західні країни перебільшують небезпеку.

24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали, зокрема, питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе.

Міністр оборони України Олексій Резніков наприкінці січня заявив, що попри значне скупчення російських військ не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти до наступу. 8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряною та морською компонентами.

11 лютого низка країн, зокрема й США, закликала своїх громадян терміново покинути Україну через імовірну ескалацію.

Зеленський заявив 12 лютого, що влада розуміє ризики, але вважає, що в інформаційному просторі зараз надто багато інформації щодо ймовірного вторгнення РФ до України, яка провокує паніку.