Кулеба – ОБСЄ: Донбас – це зараз тема номер один, але не забуваємо про Крим

Мандат СММ ОБСЄ поширюється на всю територію України, включно з Кримом, зазначив Кулеба
Фото: EPA
Україна хотіла б бачити активнішу роботу спеціальної моніторингової місії (СММ) Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) щодо окупованого РФ півострову Крим.

Про це сьогодні, 10 лютого, на спільній пресконференції з головою ОБСЄ, міністром закордонних справ Польщі Збігнєвом Рау заявив глава МЗС України Дмитро Кулеба.

Захід транслювали у Facebook українського зовнішньополітичного відомства.

"Донбас – це дійсно зараз тема номер один, але не забуваємо про Крим, – сказав Кулеба. – Я хочу нагадати, що мандат СММ ОБСЄ поширюється на всю територію України, включно з Кримом, і ми хочемо бачити більш активну роботу СММ ОБСЄ на цьому напрямку".

Рау прибув із візитом до Києва 10 лютого на тлі нарощування російських військ біля кордонів України та повідомлень про можливе вторгнення РФ. 11 лютого він відвідає Донбас. Наступного тижня Рау поїде до Москви.

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

Одразу після анексії Криму Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого.

Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.

Перемовини щодо врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

29 липня 2014 року розпочала роботу СММ ОБСЄ – неозброєна цивільна місія, яка стежить за ситуацією у всіх регіонах України. Місія регулярно готує звіти про ситуацію в країні, а також бере участь у перемовинах між сторонами конфлікту на Донбасі.

Президент РФ Володимир Путін побоюється, що Україна після вступу до НАТО зможе повернути Крим. Він натякнув на використання ядерної зброї у разі війни з Альянсом.