США консультувалися з партнерами перед ухваленням рішень про передання Україні касетних снарядів – Держдеп

У Держдепі заявили, що рішення про передання касетних боєприпасів Україні було важким для США
Фото: EPA
Рішення про передання Україні касетних боєприпасів було дуже важким для США, перед цим країна вела консультації з партнерами. Про це на брифінгу 10 липня заявив речник Держдепартаменту США Метью Міллер, текстову версію опублікувала пресслужба Держдепу.

"Ми ретельно консультувалися з нашими союзниками й партнерами стосовно цього рішення. Я не описуватиму детально всіх цих розмов, але, з огляду на ці розмови, ми не віримо, що це рішення вплине на підтримку України в усьому світі", – заявив він.

Міллер розповів, що рішення було важким для президента США Джо Байдена, для його адміністрації та для Держдепу США. За його словами, рішення ухвалили, "зважаючи на низку обставин".

По-перше, для українського контрнаступу потрібна велика кількість артилерійських боєприпасів.

"І нам потрібно було пережити період перед тим, як у них закінчаться ці запаси, до того моменту, коли ми зможемо надати їм нові запаси завдяки виробництву, яке ми запустили як тут, так і за кордоном упродовж останніх кількох місяців. І ми зіткнулися з рішенням: залишити Україну із низьким рівнем боєприпасів або взагалі без них", – сказав він.

Спікер нагадав, що РФ також використовує касетні снаряди в Україні, але відсоток нерозірваних – 40%, водночас в американських – 2,5%. Країна-агресор застосовує такі снаряди в Україні навіть проти цивільних цілей.

Міллер зазначив, що Україна зобов'язалася використовувати касетні снаряди лише проти військових цілей і провести широкомасштабні операції з розмінування після завершення бойових дій.

"Отже, якщо ви зважите, то це досі важке рішення, але для нас мало сенс надати цю зброю. Це те, про що ми консультувалися із союзниками й партнерами, і ми розуміємо, що різні країни дійдуть різних висновків", – сказав він.

Контекст:

7 липня США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $800 млн, до нього увійшли боєприпаси калібру 155 мм, зокрема DPICM (касетні боєприпаси).

США наважилися додати в допомогу касетні боєприпаси, тому що Україна зараз у розпалі свого контрнаступу, заявили в Пентагоні. "Ми хочемо переконатися, що в українців досить артилерії, щоб триматися в бою в контексті поточного контрнаступу... Справи йдуть трохи повільніше, ніж дехто сподівався", – зазначив заступник міністра оборони з політичних питань Колін Каль.

Як підкреслили в Білому домі, однією з умов постачання озброєння Україні загалом є те, що вона не використовуватиме його не на своїй території.

Конвенція ООН щодо касетних боєприпасів, яка набула чинності 2010 року, забороняє їх накопичення, передавання або використання, проте країни, які мають найбільші запаси такого озброєння (США, Китай і Росія), документа не підписали.

Окрім того, міжнародне право забороняє використання касетних снарядів у густонаселених районах та проти мирних жителів. Росія, як писали ЗМІ, скидала такі бомби на міста в Сирії, хоча й заперечувала їхнє застосування. З початку вторгнення РФ в Україну зафіксовано використання Росією таких боєприпасів у Харківській, Миколаївській, Дніпропетровській і Донецькій областях.

Міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що Україна використовуватиме касетні боєприпаси тільки на своїй території; сили оборони відмовляться від застосування касетних зарядів у містах; Україна вестиме суворий облік використання цього типу зброї й локальних зон, де її застосовуватимуть; після звільнення ці території будуть пріоритетними для розмінування; Міноборони звітуватиме перед партнерами про використання касетних боєприпасів.