США визначилися з типом літаків, який доправлять Україні, а також зі строками навчання льотчиків – речник Повітряних сил ЗСУ
Тема постачання американської бойової авіації Україні залишається на порядку денному переговорів. Про це речник Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат 24 січня повідомив в ефірі національного телемарафону, який транслює "1+1".
За його словами, програма співпраці в цій сфері вже відбувається у форматі навчання льотного складу, але питання постачання літаків також обговорюють.
"Наші військові льотчики їздили у США, виділялися кошти на навчання наших пілотів. Тобто авіаційна тема ніколи не сходила з порядку денного. Уже фактично визначено тип літака, який, імовірно, буде надано Україні, та відповідні терміни підготовки [пілотів]", – сказав Ігнат.
Спікер пояснив, що йдеться не лише про тренування льотного складу, а й про підготовку авіаційних інженерів.
"Це надзвичайно важлива складова, без якої не можна обійтися. Саме тому цей процес не є таким простим, як і підготовка інфраструктури – тут теж Міністерство інфраструктури буде долучатися для того, щоб підготувати інфраструктуру наших військових аеродромів для прийому такої техніки. Усіма зусиллями робиться все для того, щоб наша мрія перейти на цей літак сталася якнайшвидше", – зазначив представник Повітряних сил ЗСУ.
23 січня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що питання передання ЗСУ західних бойових літаків зрушило з мертвої точки.
Він очікує, що на анонсованому в лютому засіданні контактної групи з надання військової допомоги Україні "Рамштайн-9" ухвалюватимуть рішення про нові постачання зброї різного типу, оскільки "війна велика і потрібні великі обсяги озброєння".
Контекст:
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого жодна країна не повідомляла офіційно про постачання в Україну бойових літаків – ні радянського зразка, ні сучасних західних. Однак у липні цю тему почали обговорювати дуже активно.
9 вересня Ігнат заявляв, що Україна наразі не може отримати від західних союзників винищувачі F-16.
13 вересня Financial Times із посиланням на високопоставленого представника Пентагону написала, що США та їхні союзники обговорюють питання про доцільність надання Україні винищувачів у "середньо- і довгостроковій перспективі".
20 січня президент України Володимир Зеленський звернувся до учасників восьмого "Рамштайну" із закликом дати Україні F-16 і далекобійні ракети.
23 січня міністр оборони Литовської Республіки Арвідас Анушаускас заявив, що Литва підтримує надання Україні західної авіації та вважає, що потрібно створити систему її використання.