Сталеві бліндажі: як українські металурги роблять польові укриття для армії

Для виробництва мобільних укриттів вибрали хвилясту сталь вона жорстка, міцна, а вибухова хвиля її може лише деформувати
Фото: metinvest.media

У зонах бойових дій уже встановлено 100 модульних бліндажів від фахівців групи "Метінвест", зокрема на найгарячіших сьогодні напрямках – бахмутському й авдіївському. Конструкцію придумали самі металурги, і, як стверджують у "Метінвесті", окрім них, досі ніхто не виробляє в Україні нічого схожого. Про те, як з'явилися сталеві бліндажі і як вони влаштовані, розповів директор з інжинірингу металургійного підприємства групи "Метінвест" Микола. Його прізвища й назви підприємства у групі не називають із міркувань безпеки.

"Із кінця лютого, розуміючи важливість допомоги нашим військовим, ми почали робити протитанкові їжаки, та інше, що треба для зміцнення позицій наших військових. Почали розробляти бронесталь – із неї стали виробляти бронежилети. Це позиція власника групи – Ріната Ахметова, усі його бізнеси об'єднали допомогу захисникам України в [межах мілітарної ініціативи] "Сталевий фронт". Конкретно ми, металурги, маємо можливість виробляти необхідне для армії. А ще на наших постійних зустрічах із військовими лунав важливий запит на створення бліндажів для швидкого обладнання опорних пунктів", – зазначив він.

Директор з інжинірингу пояснив, що бліндаж – це тимчасове укріплення солдатів, що захищає від обстрілів. Традиційно бліндажі роблять як укріплення в землі з дерева, але в таких конструкцій багато недоліків. Їх будувати не швидко, вони потребують великої кількості лісу, а згодом гниють від дощів і снігу. Також є бетонні бліндажі, але з ними інша проблема: у разі влучання снаряда осколки бетону ранять бійців. Тому треба було шукати принципово інший вихід.

"Ми знайшли старий опис металевих бліндажів – іще за радянських часів їх робили деякі наші виробництва. Це мало назву КХСУ – конструкція хвиляста сталева універсальна. У нас була лише картинка, фото такого зразка. Показали військовій адміністрації, нашим інженерам, почали обговорювати, як стару ідею зробити набагато кращою", – розповів Микола.

На старому фото конструктори побачили величезний бліндаж – місткий, але незручний для виробництва, а головне – для встановлення. Військові, які брали участь в обговоренні, наголошували на тому, що в польових умовах важлива мобільність конструкції: його потрібно швидко привезти, встановити, перевезти на інше місце.

Фото: metinvest.media

"Так ми визначилися, що буде достатньо приблизно 6 м завдовжки. А весь бліндаж буде конструктором – складатися з елементів, які можна зібрати. Тобто їх можна доправити на місце й уже там зібрати за допомогою болтів – без будь-якої техніки. Тому кожен елемент – не важчий за 50–60 кг, щоб можна було перевезти і встановити навіть під вогнем. Вибрали хвилясту сталь – вона жорстка, міцна, а вибухова хвиля її може лише деформувати", – пояснив представник компанії.

Особливу увагу конструктори приділили інтер'єру сталевої капсули. Усередині дерев'яна підлога, полиці, на яких можна спати, стелаж для автоматів, місце для буржуйки, вентиляція, аварійний вихід.

Фото: metinvest.media

"Для нас важливо було продумати питання комфорту для військових. Щоб не було запаху землі й вогкості, щоб були стоки для води, щоб було тепло. Ідеально, коли тут перебуває до 10 солдатів, але за надзвичайної ситуації може поміститися й до 30 осіб водночас", – зазначив директор з інжинірингу.

За його словами, дуже важливе правильне встановлення сталевої капсули й надійне перекриття зверху. У такому разі вона може захистити солдатів від влучання 152-мм снарядів.

"Військові вже використовують наші бліндажі. Нам надходять від них позитивні відгуки і прохання про нове постачання. На тиждень ми можемо робити по 10–12 штук. По змозі ми вже відправляємо капсули зібраними, щоб військовим було менше роботи", – пояснив Микола.

Інфографіку надала пресслужба групи "Метінвест"

Хоча сталеві бліндажі – це власна розробка "Метінвесту", у компанії підкреслюють: готові ділитися нею з тими, хто хоче виробляти такі самі.

"Звісно, ми віддаємо військовим усю допомогу абсолютно безоплатно. Навіть більше, ми неодноразово пропонували іншим українським виробникам поділитися кресленнями, щоб вони виготовляли бліндажі також, адже їх треба багато. Але поки що ніхто з колег цим не зацікавився", – сказав спікер.

Наразі інженери "Метінвесту" працюють над проєктом такого самого укриття, але для цивільних. Воно буде більшим – 9 м завдовжки і 2,3 м діаметром.

Усі ці військові розробки потребували від фахівців “Метінвесту” навичок, яких у них, цивільних інженерів, раніше не було, але за майже рік повномасштабної війни змогли переналаштуватися, працюючи пліч-о-пліч із військовими, додали на підприємстві.

"Ми воюємо всім народом, усією країною. Учені, менеджери, бізнесмени – ми всі можемо застосувати свої знання, щоб боротися з ворогом", – заявив директор з інжинірингу металургійного підприємства.

Контекст:

"Сталевий фронт" – мілітарна ініціатива, у межах якої підприємства Ріната Ахметова надають допомогу захисникам України. Загальна сума мілітарної та гуманітарної допомоги компаній Ахметова сягнула 4,3 млрд грн.

"Метінвест" є одним із найбільших постачальників спецсталі та захисної амуніції в Україні. У межах "Сталевого фронту" металурги передають на передову 150 тис. бронежилетів, виготовлених із власної спецсталі, і розпочали виготовлення спеціальних броньованих щитів, здатних захистити кулеметників та операторів іншої великокаліберної зброї.

Також "Метінвест" власними силами й у співпраці з партнерами виготовить 2500 польових печей для воїнів та мирних жителів.