Столтенберг заявив, що якщо РФ вирішить застосувати хімічну зброю проти України, це матиме серйозні наслідки
Стотенберг, відповідаючи на запитання, зазначив, що не "спекулюватиме" у міркуваннях про ймовірність застосування РФ такої зброї, але попередив про ймовірні наслідки.
"Я буду дуже обережним, розмірковуючи про ймовірність, але можу сказати, що будь-яке застосування хімічної зброї буде обурливим порушенням міжнародного права. Це змінить природу всього конфлікту. І союзники по НАТО також чітко дали зрозуміти, що, звісно, це матиме серйозні наслідки. Союзники по НАТО також надали Україні певну допомогу в захисті від хімічної та біологічної зброї. Засоби захисту, обладнання для виявлення та ідентифікації хімічної атаки. Але про ймовірність я не спекулюватиму. Скажу лише, що будь-яке застосування хімічної зброї буде абсолютно неприйнятним", – заявив він.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
На початку березня російські ЗМІ почали поширювати пропагандистські меседжі про нібито наявність в Україні військово-біологічної програми. Зокрема, офіційний представник міноборони Росії Ігор Конашенков заявив, що нібито в українських біолабораторіях, які розташовані неподалік від РФ, "розробляли компоненти біологічної зброї". 9 березня Конашенков сказав, що "українські націоналісти" завезли до Золочева Харківської області приблизно 80 тонн аміаку. Він заявив про "підготовку українськими націоналістами провокації з використанням отруйних речовин". Жодних підтверджень він не надав.
Після заяв офіційних осіб РФ представниця Білого дому Джен Псакі припустила, що Росія може застосувати в Україні хімічну чи біологічну зброю або використати її в операції "під чужим прапором" (тобто влаштувати провокацію і звинуватити в цьому Україну).
10 березня Служба безпеки України попередила, що російські війська можуть готувати диверсії на складах аміаку в Харківській області з метою дискредитації ЗСУ. "Держава-терорист виробляє фейки, щоб виправдати свої звірства та звинуватити в них Україну", – наголосили у відомстві.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна не розробляє жодної зброї масового ураження, і звинуватив Росію у ймовірній підготовці хімічної атаки на Україну. 24 березня на саміті "Великої сімки" (G7) глава держави сказав, що загроза застосування Росією хімічної зброї є реальною.
Того самого дня президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати дадуть відповідь на застосування президентом РФ Володимиром Путіним хімічної зброї в Україні.
Лідери країн G7 за підсумками саміту у Брюсселі застерегли РФ від застосування хімічної, біологічної чи ядерної зброї.