Столтенберг заявив, що Зеленський погодився на запрошення на саміт НАТО у Вільнюсі
Президент України Володимир Зеленський погодився на запрошення взяти участь у саміті НАТО, який у липні відбудеться у Вільнюсі. Про це 21 квітня заявив генсек Альянсу Єнс Столтенберг, який прибув на зустріч у форматі "Рамштайн" у Німеччині, повідомляє "Європейська правда".
"Президент Зеленський і я обговорили підготовку до майбутнього саміту НАТО у Вільнюсі в липні. Я запросив його взяти участь у зустрічі, і я радий, що він прийняв запрошення і візьме участь у саміті НАТО у Вільнюсі", – сказав Столтенберг.
Він також прокоментував наміри влади України досягти від Альянсу реальних кроків на шляху до членства країни в НАТО.
"Як я сказав учора в Києві, майбутнє України – у євроатлантичній родині. Усі союзники НАТО погодилися, що Україна стане членом НАТО. Але головний фокус зараз, звісно, на тому, як гарантувати, щоб Україна здобула перевагу [у війні]. Наша підтримка допомагає Україні рухатися до євроатлантичної інтеграції, наша допомога дозволяє їм зробити це можливим", – зазначив генсек.
Столтенберг прибув до Києва з неоголошеним візитом уранці 20 квітня. ЗМІ помітили генсека НАТО під час ушанування загиблих українських воїнів на Михайлівській площі в центрі столиці.
Це був перший візит Столтенберга до Києва за час повномасштабної війни, яку торік у лютому розпочала РФ, зазначив Зеленський. Столтенберг розповів, що вчетверте відвідав Україну як генсек НАТО. Президент України після зустрічі з генсеком Альянсу заявив, що "немає жодного об'єктивного бар'єра, який перешкоджає ухваленню політичних рішень про запрошення України в НАТО".
Саміт НАТО відбудеться у Вільнюсі 11–12 липня. У ньому візьме участь приблизно 40 делегацій країн – членів і партнерів Альянсу. Столтенберг повідомляв, що Зеленського запрошено на цей саміт.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Столтенберг заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога, і в цьому їй допомагають члени Альянсу. 20 квітня в Києві він наголосив, що майбутнє України – в НАТО й усі члени Альянсу із цим згодні.