Суд в Україні дав 20 років в'язниці "прем'єр-міністру" "Республіки Підкарпатська Русь", він у міжнародному розшуку
"За вказівкою спецслужб Росії зловмисник намагався створити передумови для розхитування суспільно-політичної ситуації в регіоні. Одним із його ключових завдань було створення і проголошення на території Закарпатської області псевдоутворення "Республіка Підкарпатська Русь", – ідеться в повідомленні.
Фігурант неодноразово підтверджував російським ЗМІ свої наміри щодо зміни адміністративно-територіального устрою України. Його оголосили в міждержавний розшук. Із 2014 року він переховується від суду на території Росії.
2021 року суд визнав його винним за ст. 109, 110 і 111 Кримінального кодексу України й заочно засудив до 12 років в'язниці за заклики до відділення Закарпатської області, нагадали в СБУ.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії засуджений знову почав просувати у публічному просторі проросійські наративи, зокрема, продовжив активно розкручувати кремлівську версію про "геноцид русинів", повідомили у спецслужбі.
"Ворожий агітатор звернувся до президента Росії із пропозицією: перетворити Західну Україну на "Карпатську Русь на правах мандатів, титулів русинів" і не завершувати "спеціальної військової операції" в Україні без урахування низки факторів стосовно Закарпаття", – ідеться в повідомленні СБУ.
Цьогоріч у квітні Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області визнав чоловіка винним за ч. 2 ст. 110 (навмисні дії, вчинені з метою зміни кордонів України, вчинені повторно) і ч. 2 ст. 111 (держзрада в умовах воєнного стану) Кримінального кодексу України й засудив до 20 років позбавлення волі.
Вирок ще не набув чинності.
СБУ не уточнює імені фігуранта, але з фабули справи зрозуміло, що це відомий закарпатський сепаратист Петро Гецко, який проголошував себе "прем'єр-міністром русинів" і неодноразово звертався до президента РФ Володимира Путіна "від імені русинів Закарпаття".
Контекст:
У вересні 2014 року аналітики групи "Інформаційний спротив" підготували звіт, у якому розповіли про ймовірні плани Росії щодо дестабілізації Закарпаття.
У ньому йшлося, що на Закарпатті активізувалися так звані представники "закарпатських русинів" і "закарпатських угорців", які не живуть на Закарпатті, але заявляють, що представляють 90% населення регіону. Головна їхня претензія до влади – "геноцид" національних меншин Закарпаття й невизнання підсумків референдуму 1991 року в області. У звіті згадували Гецка.
У грудні 2020 року представники зовнішньої розвідки України та СБУ заявили, що мають дані про "російський слід" у провокації напруги на Закарпатті й бачать ознаки того, що РФ використовує регіон як інструмент дестабілізації в Україні.