Сунак упевнений, що Україна стане членом НАТО й над цим можна працювати вже зараз

Сунак: Я згоден із Єнсом Столтенбергом, який сказав, що Україна стане членом НАТО
Фото: EPA
Прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак упевнений, що Україна стане членом НАТО в майбутньому й над її зближенням з Альянсом союзники можуть працювати вже зараз. Про це він заявив 22 лютого на зустрічі з українськими журналістами, пише "Європейська правда".

"Я згоден із Єнсом Столтенбергом, генеральним секретарем НАТО, який сказав, що Україна стане членом НАТО. Але ми також повинні сфокусуватися на сьогоднішній ситуації. Для мене це означає переконатися, що в нас є план продовжувати підтримку української безпеки – не тільки негайно, але й у довгостроковій перспективі", – сказав він.

За словами Сунака, частиною цього процесу є навчання українських військових.

"Це хороший приклад того, що ви хочете зробити. Тому що в ідеалі на шляху до членства в НАТО необхідно надати Україні більше стандартного обладнання НАТО, а також забезпечити оперативну сумісність усіх сил різних країн і те, як вони використовують це обладнання, тому навчання українських пілотів тактики НАТО також є частиною цього процесу. Це ті речі, над якими ми можемо працювати прямо зараз, і ми повинні працювати над тим, щоб зміцнити безпеку України в довгостроковій перспективі", – наголосив прем’єр-міністр.

Сунак сказав, що заявив партнерам і союзникам про необхідність ведення цієї розмови.

"Ми повинні переконатися, що ми говоримо про довгострокове майбутнє України, і це означає, як я вже сказав, надання більшої кількості стандартного обладнання НАТО, пошук шляхів підвищення оперативної готовності й можливість переконатися, що ми думаємо про довгострокові оборонні потреби України, особливо про такі речі, як протиповітряна оборона, наприклад, та інші. Це все ті розмови, які я хочу вести з нашими союзниками", – додав політик.

Контекст:

Протягом останніх років Україна прагнула членства в ЄС і НАТО, курс на вступ у ці організації зафіксовано в її Конституції.

2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Однак плану дій щодо членства Україні не надали.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія й Молдова.

30 вересня 2022 року – після того, як президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за пришвидшеною процедурою.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому їй допомагають члени Альянсу.