"Такого болю і такої кількості дитячих смертей ми не бачили ніколи". Журналісти AP, які працювали в оточеному Маріуполі, стали лауреатами премії Гонгадзе
У фінал премії, окрім Чернова й Малолєтки, увійшли редактор "Європейської правди" Сергій Сидоренко і головна редакторка "Громадського радіо" Тетяна Трощинська.
Також цього року вперше в історії премії запровадили спеціальну відзнаку. Нею посмертно нагородили фотожурналіста Макса Левіна "за визначний внесок у розвиток української фотографії, відданість професії і відвагу".
На сторінці премії опубліковано тексти промов лауреатів.
Чернов висловив надію, що їхня робота і те, що роблять усі, хто працює з ними пліч-о-пліч, допоможе Україні.
"Українська армія здивувала світ цього року, і ще буде дивувати. Так само й українська журналістика здивувала світ. Увесь світ дивиться на українських журналістів, щоб побачити їхню перспективу, дізнатися, як вони бачать війну у своєму домі", – сказав він.
Малолєтка наголосив, що те, що роблять журналісти, – "для людей і задля людей".
"Ми дуже багато бачили за всі ці роки війни. Але такого болю і такої кількості дитячих смертей ми не бачили ніколи", – сказав він.
Контекст:
Премію імені Георгія Гонгадзе заснувала організація "Український ПЕН" у партнерстві з асоціацією випускників Києво-Могилянської бізнес-школи (Kyiv-Mohyla Business School) і виданням "Українська правда". Лауреата визначають щорічно, 21 травня, у день народження українського журналіста Георгія Гонгадзе.
Чернов в інтерв'ю Associated Press, опублікованому 22 березня, розповів, що вони з колегою провели в Маріуполі 20 днів. Окупанти полювали на журналістів, вони були єдиними представниками міжнародних ЗМІ, які залишилися в оточеному місті. Українські військові організували спецоперацію, щоб вивезти Малолєтку та Чернова з Маріуполя.
Фотографи здобули також премію німецької медіакомпанії Deutsche Welle "За свободу слова", яка "наголошує на винятковій мужності фоторепортерів у протистоянні пропаганді".