Тортури, голод і життя в бараках. Омбудсменка України розповіла, в яких умовах утримують ув'язнених у двох колоніях в ОРДО

Денісова: В осінньо-зимовий період заручники залишаються практично на вулиці
Фото: Людмила Денісова / Facebook
У Макіївській виправній колонії №32 та Сніжнянській виправній колонії №127, які розташовані на окупованій території Донецької області, керівництво систематично залякує і вимагає гроші у в'язнів. Про це написала 6 жовтня в Telegram уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.

За інформацією української омбудсменки, кожному ув'язненому встановлюють певну суму грошей, яку потрібно віддавати щомісяця. Тих, хто відмовляється платити, переводять у барак, де частково дверей, вікон, централізованого опалення, водопостачання та каналізації.

"В осінньо-зимовий період заручники залишаються практично на вулиці, їхнє здоров'я підірвано тортурами і голодом. Вони мають тяжкі хронічні захворювання: діабет, хвороби серця та нервової системи", – зазначила Денісова.

Омбудсменка наголосила на критичній ситуації з поширенням COVID-19 у колоніях. Багато ув'язнених мають ознаки цього захворювання: високу температуру, сильний кашель, утрату смаку та нюху, у деяких виражені диспепсичні розлади.

"Медична допомога їм не надається, а передані родичами лікарські препарати не доходять через розкрадання адміністрацією. Упродовж дня хворим заручникам заборонено прилягти на ліжко, адже за це вони отримують покарання карцером за порушення режиму", – продовжила вона.

Денісова підкреслила, що ці факти свідчать про пряме порушення гарантованих норм ст. 3 Конвенції про захист прав людини та основних свобод та п. 22 Мінімальних стандартних правил поводження з ув'язненими, схвалених економічною і соціальною Радою ООН.

Українська омбудсменка попросила главу моніторингової місії ООН із прав людини в Україні Матільду Богнер і главу Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні Флоранс Жилєтт провести моніторингові візити в зазначені установи. Вона закликала представницю ОБСЄ в гуманітарній підгрупі у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Шарлотту Реландер відреагувати на вказані випадки порушення прав громадян.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.

За даними Міністерства юстиції України, 2014 року в пенітенціарних установах Донецької області утримували 9511 осіб, Луганської області – 6426 людей.

У березні 2019 року тодішній міністр юстиції Денис Чернишов в інтерв'ю "Укрінформу" сказав, що влада не знає кількості звільнених в'язнів у так званих "ЛНР" і "ДНР", оскільки ці "суди" не звітують перед Україною.

Денісова 21 січня минулого року говорила, що з початку бойових дій на Донбасі 386 ув'язнених передали українській стороні для подальшого відбування покарання. Понад 700 звернулися до неї з відповідними заявами й чекають на своє повернення.