"Це буде непоганим варіантом". Ігнат прокоментував можливість передання літаків Gripen Україні
Україна і партнери розглядають можливість передання шведських винищувачів Gripen на додачу до F-16. Про це розповів 10 грудня спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі телемарафону, який транслював телеканал "Рада".
"Основним бойовим літаком буде F-16, тут мови немає, усі варіанти були вивчені. Також розглядаються і Gripen. Про кількість ми не говоримо. Якщо буде ухвалено рішення щодо Gripen – це теж буде непоганим варіантом для нас", – сказав він.
Ігнат зазначив, що Швеція розглядає можливість розроблення новішої версії винищувача Gripen, на які перейдуть її повітряні сили, тому Україна матиме перспективу й у цьому напрямі. Він додав, що українські пілоти вже тестували винищувачі Gripen у Швеції.
"Під час першого візиту в Королівство Швеція командувач Повітряних сил залишив там фахівців, коли власне відбувалася зустріч, щоб вони дослідили можливість надання Україні цих літаків і провели певні ознайомчі польоти на цих літаках, щоб зрозуміти, як це працює, і надати повну довідку – можемо чи не можемо ми отримати цю техніку", – сказав Ігнат.
Він наголосив, що це були не навчання пілотів. За словами Ігната, тренування військових почнуть лише після того, як буде оголошено рішення про передання літаків Gripen, а поки тривають консультації.
Контекст:
Швеція 16 червня внесла навчання українців на винищувачах Gripen у новий пакет допомоги Україні.
19 серпня під час візиту до Швеції президент України Володимир Зеленський розповів, що українські пілоти розпочали тестові випробування шведських Gripen. Україна наближається до того, щоб винищувачі з'явилися в її небі, заявив президент у відеозверненні того самого дня ввечері.
В Офісі президента України повідомили, що переговори про надання Україні Gripen зараз "на етапі переведення у практичну площину питань, пов'язаних із літаками".
21 серпня прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що Швеція зараз не планує передавати Україні літаки Gripen і поки не брала на себе таких зобов'язань. Він пояснив це тим, що Швеція поки не є членом НАТО і має захищати себе самостійно.
Колектив Повітряних сил ЗСУ поставив шведський літак JAS 39 Gripen на друге місце за пріоритетністю серед західних бойових літаків, які хотіла б отримати Україна, проінформував в інтерв'ю, опублікованому 19 серпня, командувач ПС Микола Олещук.
23 серпня Зеленський розповів, що технічна група з України протягом найближчих п'яти тижнів вивчатиме роботу Gripen у Швеції. Якщо вони технічно повністю відповідатимуть Україні і якщо уряд Швеції буде готовий обговорювати передання літаків, то після цього Київ буде домовлятися про тренувальну місію, зазначив президент.