"Це торги". Резніков розповів, чому Росія і бойовики затягують процес обміну утримуваними особами
Росія і підконтрольні їй бойовики обрали тактику затягування переговорів, чекаючи, що Україна, можливо, під тиском родичів утримуваних осіб, піде на поступки там, де не планувала, розповів віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.
Підконтрольні Росії бойовики "ЛДНР" затягують процес переговорів щодо обміну утримуваними особами, бо ще не дістали прямої "команди з центру". Про це в інтерв'ю "Радіо Свобода" розповів віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.
"Це торги. Тут очевидно. Вони на сьогодні не отримали, власне, прямої команди з центру. А центр знаходиться не в Луганську, не в Донецьку, а у Москві. Тут зрозуміло. Не отримали команди рухатися вперед, тому вони шукають будь-які причини блокувати перемовини. То вони придумали постанову Верховної Ради, яка їм не сподобалася. Хоча аналогічна постанова була у 2015 році, коли відбувалися місцеві вибори. Вона їм не заважала. Тут почала заважати. Минули вибори. Тепер вони шукають інші причини. Це така тактика на затягування перемовин. Вони ставлять нас у складні умови, [очікують] що на нас буде вчинятися тиск родичами людей, які потерпають у тюрмах, і ми, може, підемо на поступки там, де ми не хочемо йти на поступки", – сказав він.
Резніков підкреслив, що остаточне рішення про звільнення українців, яких утримують у в'язницях бойовики, неможливе за відсутності на те волі президента РФ Володимира Путіна.
"[Путін] ухвалює остаточне рішення. Далі вони виконують його команду в той чи в інший спосіб. Немає суб’єктності в людей, які беруть участь як від Російської Федерації, так і запрошені в ОРДЛО, які на окупованій території. Я вам це стверджую", – додав він.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.
Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
Обмін у форматі "всіх на всіх" передбачено домовленостями, досягнутими на зустрічі "Нормандської четвірки" в Парижі в грудні 2019 року. Останній обмін утримуваними особами відбувся 16 квітня 2020 року. Бойовики звільнили 20 осіб, українська влада передала їм 14.
Глава української делегації у ТКГ Леонід Кравчук говорив, що у "Плані спільних дій", розробленому Україною для Донбасу, передбачене проведення обміну у форматі "всіх на всіх" до 15 грудня. До цього, за словами Кравчука, має бути забезпечено повний і безумовний доступ міжнародних організацій, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста, до всіх, кого утримують у в'язницях бойовики.