"Це зухвалий терор". Зеленський повідомив, що окупанти свідомо зірвали евакуацію з Маріуполя, розпочавши танкову атаку
"Маріуполь і Волноваха залишаються повністю заблокованими. Хоча ми зробили все, що потрібно для роботи гуманітарного коридору, російські війська так і не припинили вогонь. Попри це, я вирішив все одно направити колону вантажівок для Маріуполя – з їжею, водою, ліками. Я вдячний усім водіям – хоробрим людям, які були готові виконати цю місію. Але окупанти розпочали танкову атаку саме там, де мав бути цей коридор", – сказав президент.
Він переконаний, що окупанти свідомо зробили це, щоб зірвати евакуацію.
"У них є чіткий наказ тримати Маріуполь у заручниках, знущатися з нього. Постійно бомбардувати, постійно обстрілювати", – сказав Зеленський.
Він розповів, що 10 березня російські війська зруйнували в Маріуполі будівлю Головного управління Держслужби з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, біля якої мали збиратися жителі для евакуації.
"Це відвертий терор. Зухвалий терор. Від досвідчених терористів. Світ повинен це знати. Повинен це визнати. Ми всі маємо справу з державою-терористом", – наголосив глава держави.
Він сказав, що в обложених місцях окупанти спеціально блокують зв'язок, щоб громадяни не знали, що держава намагається врятувати їх, і звернувся до жителів Маріуполя.
"Що б там не було, ми будемо намагатися! Постійно! Ми продовжимо спроби довезти до Маріуполя допомогу, якої так потребують люди, наші люди – українці та українки... Держава робить усе, щоб допомогти нашому місту. Усе, щоб сказати маріупольцям: ми боремося! І не полишимо цієї боротьби", – сказав Зеленський.
Він закликав жителів інших міст, якщо вони мають можливість, писати маріупольцям про це.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Маріуполь – найбільше портове місто на березі Азовського моря, зараз у ньому проживає майже 400 тис. людей. Бої за місто точаться з початку російського вторгнення. 6 березня в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону мер міста Вадим Бойченко говорив, що російські війська не змогли взяти штурмом Маріуполь і почали скидати на нього авіабомби, обстрілювати з артилерійських знарядь та реактивних систем залпового вогню житлові квартали.
Жителі обложеного Маріуполя через російських окупантів залишилися без води, світла, тепла та зв'язку. У місті є проблеми з медикаментами та харчовими продуктами.
За час бойових дій у Маріуполі загинуло понад 1100 жителів.
9 березня російські окупанти завдали авіаудару по пологовому будинку та дитячій лікарні в Маріуполі. За даними місцевої влади, загинуло троє людей, зокрема дитина, 17 дістали поранення. Правоохоронці кваліфікували подію за ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України.
Спроби евакуації жителів Маріуполя робили неодноразово, починаючи з 5 березня, всі вони зірвалися через обстріли окупантами гуманітарного коридору.
Протягом 10 березня з українських міст, які блокують чи обстрілюють російські війська, вдалося евакуювати майже 40 тис. людей. Маріуполь, за інформацією віцепрем'єр-міністерки – міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, не покинула жодна людина.