Цемах багато знає про катастрофу МН17. Він може розповісти, хто і куди привозив "Бук", куди стріляли та хто діставав завдання – Бурба
"[Цемах] дуже був цінним свідком. За тією інформацією, яку я маю, ним дуже цікавилася Росія. За моїми даними. Я не можу назвати джерело, але мені здається, ця інформація є достовірною", – заявив він.
За словами Бурби, Росія на найвищому рівні поставила умову про видавання Україною Цемаха.
"Це була умова росіян. На найвищому рівні. Звичайно, їм потрібен був Цемах. Тому що він багато знає", – сказав Бурба.
На запитання про роль Цемаха у справі про збиття Boeing Бурба сказав, що той міг багато розповісти про те, "хто привозив [зенітно-ракетний комплекс "Бук"], куди привозив, де стояв ["Бук"], куди стріляли і хто діставав завдання”.
Цемах, за словами Бурби, – колишній військовослужбовець. Вивозили його співробітники СБУ та військові розвідники. "Це була спільна операція, не можу сказати, що під моїм керівництвом", – повідомив Бурба.
Він зазначив, що про цю операцію хотів би розповісти багато чого. "І хочу дожити, коли будуть онуки, біля каміна, дай боже, ми з вами побачимося і поговоримо про це. Але закон мені не дозволяє про це говорити", – звернувся він до Гордона.
Інтерв'ю з Бурбою вийде сьогодні на YouTube-каналі "В гостях у Гордона". Трансляція розпочнеться о 18.00
Контекст:
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 людей, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади та Нової Зеландії).
Українські спецслужби затримали Цемаха наприкінці червня 2019 року в окупованому Сніжному Донецькій області, 4 липня суд у Києві взяв його під варту, а 5 вересня звільнив під особисте зобов'язання.
Унаслідок операції у Сніжному загинув український розвідник Олександр Колодяжний, ще один розвідник – Дмитро Гержан – дістав тяжке поранення (йому ампутували ногу).
У розслідувальній групі Bellingcat стверджували, що Цемах був очевидцем подій, пов'язаних із катастрофою малайзійського Boeing. За даними Bellingcat, будучи особисто непричетним до запуску ракети, Цемах, імовірно, ховав зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого збили MH17, і спілкувався із членами його екіпажу.
3 вересня спікерка міжнародної слідчої групи (JIT) Брехтьє ван де Мосдейк повідомила, що прокурори, які розслідують аварію рейсу MH17, хочуть допитати Цемаха, тому нідерландська сторона хотіла б, щоб він перебував в Україні і був "доступним для слідства". 40 депутатів Європарламенту звернулися до президента України Володимира Зеленського з проханням не віддавати Цемаха Росії. За даними ЗМІ, Фред Вестербеке, який на той час обіймав посаду головного прокурора Нідерландів, надіслав лист Офісу генпрокурора України із закликом не допустити видавання Цемаха росіянам. Його доступність для допиту є питанням надзвичайної важливості, ішлося в листі.
7 вересня між Україною та РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Громадянин України Цемах був серед тих, хто вирушив до Росії. Серед тих, кого під час обміну повернула Україна, – режисер Олег Сенцов, кримський активіст Володимир Балух, журналіст Роман Сущенко та інші.
12 вересня стало відомо, що Цемах повернувся на окуповану територію.
Зеленський заявив, що перед видаванням РФ Цемаха допитали. "Я не буду називати прізвищ європейських лідерів, із якими ми проговорили час для всіх слідчих дій. Ми все це зробили. Усе, що від нас попросили. Це було складно. Я боявся, що через це може зірватися обмін", – сказав він.
Після обміну влада Нідерландів звернулася до Росії з проханням видати Цемаха. 19 листопада Росія повідомила Нідерландам, що не може затримати Цемаха, оскільки невідомо, де він перебуває. У прокуратурі Нідерландів вважають, що Росія спеціально зірвала видавання Цемаха.