Туреччина має зупинити окупацію Росії в Чорному морі – Atlantic Council
Туреччина має докласти зусиль, щоб зберегти свою роль як головного члена НАТО в Чорному морі, і розв’язати серйознішу проблему – зберегти свободу судноплавства, заблоковану Росією. Про це йдеться в дослідженні аналітичного центру Atlantic Council.
Авторка статті Євгенія Габер зазначає, що після того, як Росія вторглася в Україну, вона фактично наклала вето на вільне пересування суден у Чорному морі. Через це не вдається повною мірою реалізувати й можливості "зернової угоди", укладеної за допомогою ООН і Туреччини.
"Росія блокує роботу "зернових коридорів" за посередництва Туреччини і перешкоджає судноплавству в Чорному морі – без будь-якої реакції з боку Анкари. Фактично Москва заблокувала свободу судноплавства в Чорному морі, перетворивши море на "російське озеро". За рік після початку війни настав час звернутися до першопричини проблеми – а саме до російського контролю над морськими шляхами – замість того, щоб зосереджуватися на технічних деталях того, як зберегти "зернову угоду", – зазначено в матеріалі.
Дослідниця наголошує, що президент РФ Володимир Путін неодноразово грубо порушував домовленості із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом. Зокрема, Росія вдарила ракетами по Одеському морському порту, зірвавши "зернову угоду", укладену перед цим у Стамбулі. Також Україна висловила занепокоєність тим, що Росія використовує комерційні судна для перевезення зброї через протоку Босфор – що є явним порушенням Конвенції Монтре.
"Туреччина ніколи не ухилялася від жорсткої гри, коли на карту поставлено її інтереси або поставлено під сумнів її регіональні амбіції. Російська окупація Чорного моря підриває не тільки зусилля Туреччини з пом'якшення глобальної продовольчої кризи, але й режим Монтре, який надає комерційним суднам необмежений доступ до турецьких проток", – зазначають в Atlantic Council.
Експертка центру висловила впевненість, що світ має докласти дипломатичних зусиль, щоб припинити окупацію Росією Чорного моря.
"Якщо Росія не відреагує на дипломатію, то НАТО настав час розмістити значну військово-морську присутність у Чорному морі, щоб захистити торговельні перевезення, що йдуть в українські порти і з них. Це не тільки підкреслить роль Туреччини як головного члена НАТО в Чорному морі, а й допоможе розв’язати серйознішу проблему – збереження свободи судноплавства та послаблення продовольчої кризи на Глобальному Півдні", – резюмувала експертка Atlantic Council.
Контекст:
Коли Туреччина закрила протоку Босфор для військових кораблів через війну в Україні, Росія почала використовувати допоміжні й торговельні судна для перевезення військових вантажів через протоки. Про це заявило видання Naval News, посилаючись на дані учасників групи Bosphorus Observer та експерта з оборони Йорука Ішика.
Українська влада неодноразово заявляла про саботаж Росією роботи "зернового коридору". Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України й Міністерство закордонних справ України 15 лютого 2023 року заявили, що представники РФ у складі інспекційних груп при спільному координаційному центрі у Стамбулі вже кілька місяців поспіль системно затримують огляд суден, які прямують через протоку Босфор до українських портів або з них. Через це в Босфорі утворилася черга з понад 140 суден, більшість яких чекає там понад місяць.