Командири ПВК "Вагнер" розповіли, як Дмитро Уткін набирав бригаду для війни в Україні у 2014 році
Бригада росіянина Дмитра Уткіна "зарекомендувала" себе в бойових діях на Донбасі і її вирішили збільшити, стверджують командири ПВК "Вагнер".
Командири ПВК "Вагнер" на умовах анонімності розповіли "Радио Свобода", як росіянин Дмитро Уткін сформував свою бригаду для війни на сході України, а пізніше її розширили.
Після участі в бойових діях у Сирії у 2013 році на боці військ президента Сирії Башара Асада підполковнику запасу Дмитру Уткіну надійшла пропозиція від російської влади набирати найманців.
"Когось закрили, а комусь зробили таку пропозицію, від якої неможливо було відмовитися. Просто на нього карта лягла", – сказав один із командирів.
Пропозиція спершу стосувалася Донбасу: Уткін та інші командири почали формувати свої бригади для війни в Україні.
"У 2014 році товариш Стрєлков зайшов у Слов'янськ, і купа людей захотіла Стрєлкову допомагати. Перетнути український кордон вони не могли, тому що на той час існував кордон, і вся організація відбувалася в Ростові-на-Дону. Орендували базу, узяли грамотних офіцерів спецслужб і міноборони. Перший загін пішов – "Луна" – у червні 2014-го, другий – "Степь". Це були фактично ротно-тактичні групи чисельністю до 250 осіб. ПВК тоді не було, але зарплату платили", – розповіли представники ПВК.
За словами співрозмовників "Радио Свобода", "група Вагнера", яку стали так називати за позивним Дмитра Уткіна, зарекомендувала себе добре, і її вирішили розширити. З 2015 року ПВК активно залучена до війни в Сирії.
"Вагнер узагалі жорстка людина, не тюфяк. Він приїжджав на позиції під Пальміру, роздягнувся, у нього тут на руці німецька свастика, наколка. Каска в нього з рогами. Він рідновір (рідновіри – релігійний рух язичницького спрямування)", – сказав один із командирів ПВК, зазначивши, що "ПВК Вагнера" юридично не існує, а Уткін – лише командир бригади, а не перша особа.
Точної цифри втрат у представників ПВК немає.
"У 2015 році з Луганська 60 людей їздило з "вагнерами", двоє повернулося. Ось так пощастило. Нас їздило 50 людей, у нас двоє загиблих", – сказав один із командирів, припускаючи, що в Сирії протягом кількох років загинуло до 400 росіян.
Один із командирів припустив, що ПВК "Вагнер" створили, щоб кудись подіти активних російських найманців, які воювали на сході України.
"Ходить чутка, що "Вагнер" – проект "М'ясорубка". Куди подіти ополчення з Донбасу? Ідіотів першої хвилі, ідейних? Це страшні люди, це каталізатор суспільства, вони можуть збурювати, як дріжджі. А тут і інтереси країни підтримують, і дріжджів менше залишається. Ось такий варіант. Має право на життя".
Командири також розповіли, що за тримісячне відрядження найманець ПВК може заробити до мільйона рублів. У Сирії, на їхню думку, вони воюють "за Росію, за інтерес держави".
ПВК "Вагнер" було засновано уродженцем України Дмитром Уткіним. Російське націоналістичне видання "Спутник і Погром" писало, що саме ПВК "Вагнер" ліквідувала відомих ватажків сепаратистів на Донбасі – Олексія Мозгового, Павла Дрьомова, Олександра Бєднова, Євгенія Іщенка та інших.
У червні 2017 року США запровадили санкції проти військової компанії та Уткіна.
8 лютого 2018 року агентство Reuters повідомило про авіаудар міжнародної коаліції в Сирії, жертвами якого стало приблизно 100 бійців армії союзників президента Сирії Асада. Агентство Bloomberg з'ясувало, що загинуло понад 200 солдатів-контрактників, більшість із яких була громадянами РФ.