У Білому домі "тихо обговорюють", чи надавати Україні ATACMS – NYT

В адміністрації Байдена й далі обговорюють можливість надання Україні американських далекобійних ракет, стверджують у NYT
Фото: wikipedia.org

В адміністрації президента США Джо Байдена тривають "тихі дебати" й непублічне обговорення на тему ймовірного постачання Україні далекобійних ракет ATACMS, сумісних з уже переданими країні реактивними системами залпового вогню HIMARS. Про це пише 11 липня The New York Times.

За словами співрозмовників видання (двох американських і одного європейського чиновників, які говорили з NYT на умовах анонімності), може йтися про постачання "хоча б кількох" керованих ракет ATACMS класу "земля – земля", які зараз є в резерві армії США. Їхню кількість не уточнюють.

The New York Times із посиланням на представника компанії Lockheed Martin повідомляє, що з початку розроблення ракети в 1980-х роках було виготовлено лише приблизно 4 тис. екземплярів ATACMS.

Газета пояснює, що США не наважуються передати Україні ракети великої дальності через те, що американський арсенал ATACMS "порівняно невеликий", а наявні ракети вже розміщені в інших точках, зокрема на Корейському півострові.

Крім того, пише видання, у Пентагоні вважають, що на цьому етапі Україні не потрібні такі ракети.

NYT наголошує, що обговорення в Білому домі відбуваються на тлі рішення Франції передати Україні ракети SCALP, дальність польоту яких становить щонайменше 250 км.

Як зазначає The New York Times, тепер США можуть або брати приклад із союзників і передати ATACMS, або, навпаки, відмовитися від цієї ідеї, оскільки Київ і так уже отримав певну кількість далекобійних ракет від Великобританії та Франції.

Контекст:

Українська влада активно веде переговори із союзниками щодо передання ракет ATACMS дальністю до 300 км.

CNN у вересні 2022 року повідомив, що Білий дім не готовий схвалити надання Україні ATACMS. Влада США побоювалася, що "надання цих систем може призвести до ескалації, оскільки їх можуть використати для обстрілів Росії", заявляли джерела.

У січні 2023 року заступник міністра оборони США з питань політики Колін Каль заявив, що США "усвідомлюють потребу" України в таких ракетах на цьому етапі війни і продовжують "діалог з українськими колегами".

28 січня президент України Володимир Зеленський заявив, що зробить усе, щоб партнери розпочали життєво необхідні постачання ATACMS та іншої схожої зброї.

Поки найбільш далекобійна зброя, яку Україна отримала від західних партнерів, – крилаті ракети Storm Shadow, дальність польоту яких становить 250 км. Про їх передання на початку травня оголосила влада Великобританії.