У Білорусі заявили, що російські льотчики і далі перебуватимуть на її території після закінчення навчань
"Виходячи з тієї військово-політичної ситуації, яка зараз має критичний характер, у нас створено регіональне угруповання військ і сил. Цього року посилено авіаційний компонент, складова цього угруповання та літно-тактичні навчання, які ми проводили, – це один з елементів злагодження наших екіпажів і російських", – заявив командувач військово-повітряних сил і військ протиповітряної оборони збройних сил Білорусі Андрій Лук'янович в ефірі державного телеканалу СТВ.
За словами Лук'яновича, на бойовому чергуванні з протиповітряної оборони постійно перебуває приблизно 1 тис. людей.
"У нас створена ціла система: це авіація, зенітно-ракетні та радіотехнічні війська. Також є ще й підсистеми, такі як пункти візуального спостереження, розташовані по всій території Республіки Білорусь, та сили й засоби радіоелектронної боротьби", – заявив він.
Контекст:
Російські війська 24 лютого 2022 року заходили в Україну, зокрема, з Білорусі. Білорусь фактично надала свою територію країні-окупанту як військову базу, зокрема для завдання по Україні ракетних та авіаударів.
10 жовтня Олександр Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі, заявив, що домовився з президентом РФ Володимиром Путіним про розгортання "спільного регіонального угруповання військ" через нібито високий рівень загроз "на західних кордонах Союзної держави".
20 грудня стало відомо, що РФ почала перекидання на південь Білорусі військової техніки, яку раніше привезли на полігони країни разом із мобілізованими росіянами. Також Росія й далі регулярно завозить у Білорусь залізницею техніку й живу силу. Водночас, за даними Держприкордонслужби України, Росія поступово перекидає свої війська, які пройшли бойову підготовку у Білорусі, на схід України.
У Держприкордонслужбі України неодноразово заявляли, що поки не фіксують створення в Білорусі наступального угруповання. За даними Генштабу ЗСУ станом на 29 грудня, Росія тримала біля кордонів з Україною вдвічі менше військових, ніж перед вторгненням 24 лютого (22 тис. проти 45,5 тис. окупантів), водночас у Білорусі були до 11 тис. російських військових і понад 400 одиниць військової техніки.
У січні 2023 року частину російських військ перекинули назад до Росії або на територію України для участі у воєнних діях, сухопутний компонент росіян у Білорусі становив 5800 військовослужбовців, заявили 25 січня в ГУР Міноборони.