В Ізюмі виявили секретні матеріали окупантів щодо русифікації української освіти – Офіс генпрокурора
Серед документів – "матеріали до наради з питань підтримки й розвитку систем освіти Харківської області". Одним із кураторів цього процесу було міністерство освіти Російської Федерації.
Окупанти хотіли видати учням російські атестати про закінчення 11 класів. В одному з документів наголошують, що "міносвіти треба пришвидшувати друк атестатів на базі Бєлгородської області".
Також серед планів було запрошення до регіону викладачів із РФ – особливий акцент має бути на "істориках і літераторах" з метою впровадження "патріотичного виховання".
В одному з документів йдеться, що діти мають орієнтуватися винятково на заклади вищої освіти в Бєлгородській області.
Крім того, "одного-двох дітей, які особливо відзначилися", окупанти планували відправити в табір у тимчасово окупованому Криму, а учнів 7–9-х класів – у Бєлгород. Під прикриттям турботи й відпочинку планували російську пропаганду для дітей, зазначають в ОГП.
Вилучені документи використають прокурори для притягнення до відповідальності колаборантів і розслідування злочинів, пов'язаних із впровадженням російської освіти.
Контекст:
Російські загарбники заблокували Ізюм на початку березня. Місто зазнавало інтенсивних обстрілів й авіаударів. За даними міськради, понад 80% інфраструктури знищено. На початку квітня Ізюм окупували росіяни.
Наприкінці серпня – на початку вересня ЗСУ розпочали контрнаступ на півдні та сході країни. У відеозверненні ввечері 11 вересня президент України Володимир Зеленський сказав, що українські військові звільняють Ізюм Харківської області. 14 вересня Зеленський відвідав деокупований Ізюм.
7 жовтня пресслужба "Укрзалізниці" заявила, що з Ізюмом відновлюють залізничне сполучення. До відновлення інфраструктури на деокупованій та прифронтовій території Харківської області залучили приблизно 100 залізничників і понад 10 одиниць техніки.
14 жовтня голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов заявив, що в Ізюм повернули газопостачання. Також відновлюють газопостачання 15 сіл Ізюмського району, де під'єднано до газу вже приблизно 900 домогосподарств.