У Європарламенті відбулися слухання щодо воєнних злочинів в Україні. Стало відомо, коли запрацює Міжнародний центр із переслідування злочинів агресії
Слухання відбувалися в контексті реалізації нового мандата Євроюсту щодо підтримки розслідувань воєнних злочинів в Україні. Їхня мета – розповісти про стан справ щодо поточних розслідувань, які проводять за підтримки українських прокурорів та МКС, а також проаналізувати рекомендації щодо посилення підтримки ЄС.
В обговоренні взяли участь депутат Європарламенту Хуан Фернандо Лопес Агілар, комісар ЄС Дідьє Рейндерс, віцепрезидентка Євроюсту Маргарита Шнютіте-Даугелене, старший радник прокурора МКС Томас Лінч та інші.
Під час слухань також виступив генпрокурор України Андрій Костін. Він розповів, що з кінця червня поточного року має запрацювати Міжнародний центр із переслідування злочинів агресії.
За словами Костіна, Світовий банк оцінює збитки в $411 млрд. Генпрокурор додав, що наразі зафіксовано понад 80 тис. воєнних злочинів, скоєних військовими РФ в Україні.
"Понад 10 тис. мирних жителів загинули, понад 13 тис. – отримали поранення, понад 98 тис. об'єктів цивільної інфраструктури були пошкоджені або зруйновані", – зазначив він.
Костін також розповів, як прокуратура і правоохоронні органи мобілізувалися, щоб ефективно розслідувати воєнні злочини і переслідувати тих, хто їх здійснив. Зокрема:
- розширили склад департаменту протидії злочинам, скоєним за умов збройного конфлікту, Офісу генпрокурора. Також створили дев'ять відповідних відділів у найбільш постраждалих регіонах. На фінальному етапі ухвалення – Стратегія розслідування воєнних злочинів;
- ініціювали введення низки ІТ-рішень для забезпечення ефективного розслідування та судового переслідування міжнародних злочинів завдяки запуску електронної системи управління справами e-Case;
- створили підрозділ, який займається злочинами сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом, та захищає інтереси постраждалих;
- серед пріоритетів – справи, пов'язані з примусовою депортацією дітей та іншими воєнними злочинами проти них;
- було створено Координаційний центр для потерпілих і свідків воєнних та інших міжнародних злочинів, щоб забезпечити їхній захист та підтримку.