У конфлікті на Донбасі путінська Росія виступає з боку болю, а не з боку анальгіну – Шендерович

Шендерович (на фото): Путіну начхати на безпеку мирних жителів
Фото: Фелікс Розенштейн / Gordonua.com
Для президента РФ Володимира Путіна війна є "матір'ю рідною", тому він не піде з Донбасу. Таку думку висловив 10 квітня у блозі на сайті радіостанції "Эхо Москвы" російський письменник Віктор Шендерович.

"Якщо Росія дійсно переймається долею мирних жителів Донбасу, вона має прибрати звідти свої збройні сили і припинити фінансування цієї злочинної міжнародної авантюри, ось і все. І немає воєнної проблеми. [...] Описаного мною ідеального плану, зрозуміло, втілено у життя не буде: Путін із Донбасу не піде. Війна йому – мати рідна", – написав він.

Письменник вважає, що Путін, який "програв економіку, привів Росію до міжнародного вигнання, узурпував владу та якого асоціюють зі злодійством і спробою вбивства" опозиціонера Олексія Навального, заради підвищення свого рейтингу "буде всіляко провокувати Україну на нову війну".

"Йому начхати на безпеку мирних жителів, і навіть більше – що більше їх загине, то більше полінець можна буде підкинути в пропагандистський вогонь, відволікаючи телеглядачів від усього іншого. Це тактика ХАМАС, і її цілком опанувала Росія... От і стягують до України ешелони з військовою технікою, от і прорізається в пропагандистах із величезною силою турбота про мирних росіян, яких збираються прасувати укрофашисти", – зазначив Шендерович.

Він підкреслив, що Росія відповідальна за жителів ОРДЛО, яким роздала паспорти РФ.

"Цим людям у процесі припинення окупації мають надати можливість переїхати в Росію. Права і безпеку тих із них, хто захоче залишитися в Україні, має бути визначено і забезпечено міжнародними гарантіями... Усе це – дуже великий головний біль, але треба чітко розуміти, що путінська Росія виступає тут із боку болю, а не з боку анальгіну", – заявив Шендерович.

Контекст:

У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. 1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку року російсько-окупаційні війська порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Президент України Володимир Зеленський розповів 6 квітня, що від початку дії липневого перемир'я на Донбасі загинуло 28 українських військовослужбовців, із них 23 – від початку цього року.

Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ та очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку в Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною (за оцінками американських чиновників, РФ могла перекинути до кордону приблизно 4 тис. військовослужбовців).

30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території за допомогою введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною і наймасштабнішою протягом останніх років.

За даними Білого дому, чисельність російських військ біля кордону з Україною – найбільша із 2014 року.

Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. Колишній командувач американської армії в Європі Бен Годжес припускає, що стягування військ може бути "позерством Росії" і "перевіркою" адміністрації нового президента США Джо Байдена.

За даними українських спецслужб, на які посилаються ЗМІ, бойовиків "ДНР" російські куратори змушують відкривати стрілянину по своїх позиціях, а ватажки бойовиків збираються звертатися до Путіна, за однією з версій, щоб попросити про військову допомогу.