У Кремлі заявили про припинення дії "зернової угоди", але нібито готові повернутися до неї

Росія розриває "зернову угоду", заявив Пєсков
Фото: kremlin.ru

Росія наразі відмовилася від продовження "зернової угоди", дія якої закінчується сьогодні, 17 липня. Про це заявив прессекретар президента країни-окупанта РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков, якого цитує російське пропагандистське агентство ТАСС у Telegram.

За його словами, Росія нібито негайно повернеться до "зернової угоди", але за умови, що "домовленості буде виконано", тобто в разі виконання російських умов.

Спікер Путіна додав, що удар по Кримському мосту, завданий уночі 17 липня, не вплинув на позицію РФ, оскільки рішення ухвалили ще до цього.

"Фактично чорноморські домовленості припинили свою дію сьогодні. Як сказав уже раніше президент Російської Федерації, спливає строк 17 липня. На жаль, частини цих чорноморських домовленостей, яка стосується Росії, не виконано досі. Тому їх дію припинено", – цитує Пєскова "Новая газета. Европа".

Контекст:

"Зернову угоду" вже кілька разів продовжували, але Росія неодноразово блокувала роботу "зернового коридору", відмовляючись реєструвати судна і проводити їх інспекцію.

Росія погрожувала, що "зернову угоду" припинять, якщо до 18 травня 2023 року РФ не матиме гарантій виконання її вимог, зокрема щодо аміаку, і була проти "розширення чи нескінченного продовження" угоди. Також РФ висунула вимогу під'єднати "Россельхозбанк" до SWIFT, відновити постачання сільгосптехніки, запчастин і сервісне обслуговування, скасувати обмеження на страхування і зняти заборону на доступ до портів, посилаючись на меморандум Росія – ООН.

У підсумку в травні договір продовжили до 18 липня.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш запропонував Путіну продовжити "зернову угоду" в обмін на під'єднання до міжнародної системи передавання фінансових повідомлень SWIFT дочірньої компанії "Россельхозбанка", стверджують джерела агентства Reuters.

За даними Мінінфраструктури станом на 11 липня, з початку дії "зернової угоди" (1 серпня 2022 року) експортовано понад 33 млн тонн продукції українських аграріїв до 45 країн світу.

16 липня з порту Одеси вранці вийшло останнє судно, яке здійснило рейс у межах Чорноморської зернової ініціативи.