У мережі з'явилося відео, як окупанти везуть на Донбас автомобілі ОБСЄ. В організації заперечують свою присутність у регіоні

Повідомлення про перевезення автомобілів ОБСЄ з'явилися 15 січня
Фото: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS / Telegram
Російський пропагандист і воєнний кореспондент Олександр Коц 15 січня опублікував у своєму Telegram відео, на якому евакуатори везуть автомобілі ОБСЄ в бік Луганська. Водночас у самій місії запевняють, що вони відсутні на Донбасі.

За словами Коца, автомобілі помітили на пункті пропуску "Ізварине" в окупованій Луганській області, колона рухалася в бік Луганська.

Він також додав, що в російському Ростові-на-Дону 12 січня перехожі стали свідками того, як за допомогою крана робітники переміщали позашляховики місії ОБСЄ з парковки біля залізничного вокзалу.

Водночас сама місія у своєму Twitter зазначає, що вона зараз не має жодної присутності на Донбасі.

"Якщо ви побачите на Донбасі будь-які автомобілі з розпізнавальними знаками ОБСЄ, можете бути впевнені, що вони не використовуються для цілей ОБСЄ", – ідеться в повідомленні.

Кореспондент Financial Times в Україні Крістофер Міллер у своєму Twitter пояснив, що коли спеціальна моніторингова місія ОБСЄ тікала з України, вона залишила десятки броньованих автомобілів на стоянці залізничного вокзалу в Росії й забрала ключі.

"Незрозуміло, що з ними [автомобілями] робить Росія. Ростовчани, воєнні блогери і представники "ДНР/ЛНР" місяцями сперечаються про те, що автомобілі ОБСЄ має бути конфісковано й використано для різних цілей: наприклад, для лікарів чи військовослужбовців на передовій", – додав він.

Український воєнний кореспондент Андрій Цаплієнко вважає, що автомобілі ОБСЄ потрібні росіянам для провокацій.

"Наприклад, їх можуть підірвати, не виключено, що із жертвами, а потім звинуватити Україну у злочині проти ОБСЄ. Така провокація з наступним тиражуванням у російських медіа дозволила б відвести медійну увагу від реального воєнного злочину, скоєного росіянами у Дніпрі", – написав він.

Контекст:

СММ ОБСЄ – неозброєна громадська місія, яка спостерігала за ситуацією в усіх регіонах України із 29 липня 2014 року, після початку війни на Донбасі. Місія регулярно готувала звіти про ситуацію у країні, а також брала участь у переговорах між сторонами конфлікту.

У квітні 2022 року ОБСЄ заявила, що закриває спеціальну моніторингову місію в Україні. Організація ухвалила таке рішення після того, як РФ у березні заблокувала продовження мандата місії.

З 1 липня припинив роботу й український офіс координатора проєктів ОБСЄ через те, що Росія не погодила продовження мандата ОБСЄ в Україні. Офіс вів діяльність в Україні протягом 23 років.

2 серпня тодішній голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау оголосив про запуск нової програми ОБСЄ для України. Вона передбачає, зокрема, протидію незаконному переміщенню українців, сексуальному насильству з боку окупантів.

29 вересня стало відомо, що ОБСЄ й далі вестиме проєктну діяльність в Україні.