У Міноборони визнали, що тільки розробляють стандарти якості турнікетів для армійських аптечок
Міністерство оборони України розпочало розроблення стандартів якості медичних турнікетів для сил оборони. Про це заступниця міністра Наталія Калмикова повідомила 13 жовтня в ефірі національного телемарафону, запис ТСН опублікувала у YouTube.
За її словами, цим займається новий медичний департамент МО. З готовими критеріями оцінки якості міністерство зможе провести ревізію турнікетів і бойових аптечок в армії.
"У нас є затверджений склад аптечок, але дійсно щодо якості відсутня процедура, відсутні необхідні технічні засоби, щоб визначати якість того чи іншого компонента з аптечок. Зараз опрацьовується стандартизація засобів бойової медичної допомоги, і в першу чергу – щодо турнікетів, тому що це те, що рятує життя. Паралельно ми опрацьовуємо із західними партнерами можливість швидкого рішення щодо підтвердження якості турнікетів, які виробляються в Україні, тими інституціями, які забезпечують дотримання якості у США", – розповіла Калмикова.
За її словами, запропонована система може почати працювати найближчими тижнями. Заступниця міністра зазначила, що турнікети, передані раніше в частини, уже перевірив спеціальний аудит, проте перевірку проводили без встановлених стандартів. Коли їх буде визначено, МОУ зможе перевірити наявні в українських захисників медзасоби й замінити на якісні, якщо потрібно.
Контекст:
20 липня волонтерка й ексдепутатка Оксана Корчинська розповіла у Facebook, що одній із бойових бригад надіслали неякісні кровоспинні турнікети. Медики бригади повідомили, що один із них порвався під час використання.
Інструкторка з тактичної медицини, співавторка програм підготовки з тактичної медицини Генштабу ЗСУ Марія Назарова пояснила виданню "Бабель", що аптечки, які бійці одержують на фронті, можна розділити на три групи. Перша – це видана державою комбінація міжнародної допомоги й українських запасів. Друга – міжнародна допомога від партнерів. Третя – закуплена волонтерами. За її словами, 90% якісних аптечок бойових медиків зібрали саме волонтери. Щодо безпосередньо турнікетів, за словами Назарової, держава не закуповує їх централізовано й у великих обсягах. За її словами, командування ніколи не купувало американських турнікетів CAT, які вважають найкращими, а лише отримувало їх як допомогу. Також немає державного стандарту якості турнікетів.
Представники волонтерського руху, інструктори з тактичної медицини, громадські організації звернулися до військового керівництва з вимогою врегулювати ситуацію із забезпеченням особового складу й медиків сил оборони, а також з організацією процесу надання першої допомоги й евакуації поранених. Його опублікував благодійний фонд "Лелека-Україна" 26 липня.
Нардеп, заступник голови комітету з нацбезпеки Єгор Чернєв ("Слуга народу") тоді поінформував у Facebook, що комітет викликав для звіту командувачку Медичних сил Тетяну Остащенко й дав два тижні, щоб вжити заходів. За цей час усі аптечки мали перевірити й усі неякісні компоненти – замінити.