У музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова з'явилися нові історії порятунку культурної спадщини України
"Цією колекцією музей "Голоси Мирних" прагне відзначити неоціненний внесок кожного працівника музеїв України у порятунок нашої історії та культури і подякувати за їхню роботу, – зазначено у пресрелізі, наданому інтернет-виданню "ГОРДОН". – Коли розпочалася повномасштабна війна, ці люди рятували не себе. Незважаючи на загрози життю, співробітники українських музеїв доклали надлюдських зусиль для того, щоб рятувати та евакуювати експонати. Вони виходили на роботу, витримуючи жахи обстрілів та окупації. Ховали музейні цінності. Виносили десятки відер із водою після прильотів та пожеж. Голими руками розбирали завали".
До порятунку музейних реліквій долучилася й міжнародна спільнота. Для цього було створено комітет музеїв України, який об'єднує кілька десятків українських та польських музеїв. Його координує Музей Варшавського повстання.
За словами директора музею Яна Олдаковського, після перемоги України над російськими окупантами "з'ясують, що війна була за те, щоб зберегти ці експонати, документи, фотографії, які продемонструють розвиток та історію Української держави і народу".
"Перед працівниками музеїв стоїть чітке завдання – потрібно буде заново готувати експозиції. Показувати ці експонати, але не в контексті українсько-російському, а як вираження власної історії", – заявив Олдаковський.
Однією з таких історій у колекції музею стала розповідь наглядачки історико-краєзнавчого музею в Іванкові Київської області Галини Корінної. У перші дні повномасштабної війни у музей влучили російські ракети. Але перед тим, як вогонь повністю знищив експонати та будівлю, співробітники змогли врятувати гордість музею – колекцію картин однієї з найвідоміших художниць України Марії Приймаченко.
Контекст:
Музей "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова – це найбільший у світі архів історій мирних жителів України, які постраждали від війни. Архів нараховує вже понад 70 тис. розповідей людей.
Розповісти свою історію можна так: написати її на своїй Facebook-сторінці з хештегами #Голоси_Мирних, #розкажіть_свою_історію та запросити друзів і рідних приєднатися; відвідати портал музею та натиснути "Розповісти історію"; зателефонувати на безплатну гарячу лінію за номером 0-800-509-00.
У листопаді 2022 року музей запустив серію подкастів з інтерв'ю відомих українських та закордонних істориків, мислителів і художників.