У Пентагоні вважають, що F-16 "кардинально" не змінять ситуації в Україні

F-16 будуть корисними українським захисникам, але докорінно змінити ситуацію на фронті не зможуть, вважають у Пентагоні
Фото: EPA

Міністр військово-повітряних сил США Френк Кендалл в інтерв'ю "Голосу Америки", оприлюдненому 22 травня, заявив, що надання Україні винищувачів F-16 є важливим у середньостроковій перспективі, проте не зможе кардинально змінити поточну ситуацію у війні Росії проти України.

Постачання F-16 допоможуть створити можливості, яких українські сили оборони поки що не мають, але не це змінить ситуацію "кардинально", заявив Кендалл.

За словами міністра, досі авіаційний складник не був вирішальним чинником у війні України з Росією, зокрема через ефективність систем протиповітряної оборони. Надання F-16 також не змінить балансу докорінно, вважає він.

За словами Кендалла, США поки не розпочинали надання винищувачів F-16 ЗСУ, тому що в плані військової допомоги США Україні "були інші, значно вищі пріоритети".

Він прогнозує, що для надання винищувачів Києву "у кращому випадку" потрібно кілька місяців, оскільки необхідно з'ясувати безліч деталей.

Кендалл припускає, що з погляду адміністрації США раціонально було ухвалити рішення про надання F-16 Україні саме зараз, і це, імовірно, сигнал, що Сполучені Штати, плануючи підтримку України, "мають почати думати заздалегідь на тривалішу перспективу".

Зі свого боку, спікер Державного департаменту США Метью Міллер заявив 22 травня, що надання Україні американських винищувачів F-16 у межах військової допомоги зараз є пріоритетом для США.

Контекст:

Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу з початку повномасштабної війни, обговорення питання у публічній площині активізувалося останніми місяцями.

У травні створення так званої авіаційної коаліції підтримали три країни – Великобританія, Франція та Нідерланди. Ідеться поки лише про навчальні місії для українських пілотів із використанням західних літаків. Готовність навчати українських пілотів також висловили Бельгія, Португалія, Данія.

Водночас прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявляв, що його уряд припускає можливість надання Україні винищувачів F-16. Він зазначив, що Нідерланди обговорюють варіанти постачання бойової авіації Києву з Данією, Великобританією, деякими іншими країнами Європи, а також зі США.

На саміті G7, який відбувався 19–21 травня, президент США Джо Байден заявив, що США підтримають зусилля союзників і партнерів і візьмуть участь у навчанні українських пілотів на літаках четвертого покоління, включно із F-16.

Винищувачі F-16 Україна отримає від союзників за умови, що літаки, як і іншу західну зброю, не будуть використовувати для ударів по території Росії, заявили в Білому домі 20 травня.

Україна може отримати F-16 уже цієї осені, натякнули в Міноборони України.

21 травня радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван зазначив, що Байден ще не вирішив, чи будуть США також передавати Україні винищувачі.