У Раді хочуть дозволити депутатам виїжджати за кордон без пояснень – законопроєкт

Воєнний стан обмежує виїзд з України чоловіків від 18 до 60 років
Фото: ЕРА
Депутати Верховної Ради намагаються змінити для себе порядок виїзду за кордон, про це 31 травня пише сайт громадської організації "Аналітичний центр "Інститут законодавчих ідей".

Законопроєкт №7383, зареєстрований у парламенті в середині травня, вносить зміни до порядку поводження з дипломатичними паспортами. Сьогодні їх видають нардепам виключно для офіційних відряджень, їх мають повернути до Міністерства закордонних справ за 10-денний строк після поїздки.

Автори проєкту пропонують, щоб диппаспорти видавали на всю каденцію і повертали вже після припинення повноважень.

Виконавча директорка інституту Мартіна Богуславець повідомила, що, за її інформацією, під ініціативою підписалося вже понад 60 парламентаріїв із різних фракцій. Вона вважає, що проєкт – це схема, за якою вони зможуть "мандрувати, їздити в бізнесових справах і просто вільно перетинати кордон" під час війни, коли для більшості українських чоловіків це право обмежено.

За її словами, депутати обурюються, що Держприкордонслужба вимагає документи, які підтверджують офіційне відрядження, і планують це теж заборонити. Що дозволить використати дипломатичні паспорти для приватних поїздок, зокрема під час літніх відпусток, вважає Богуславець.

"Літо, сезон відпусток, вільний перетин кордону – погодьтеся, приваблива пропозиція. Але такі спроби депутатів під час війни вирішити щось для себе не додають іміджу Україні як державі, до якої зараз прикута увага всього світу", – зазначає вона.

Контекст:

Президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан уранці 24 лютого, після початку вторгнення російських військ в Україну. Рада продовжувала його вже тричі, 22 травня парламент продовжив воєнний стан до 23 серпня. Він передбачає заборону на виїзд за кордон чоловіків призовного віку, крім особливих умов.

18 травня на сайті президента України було зареєстровано петицію авторства Олександра Гурімова, якою вимагали скасувати заборону виїзду чоловіків за кордон під час воєнного стану. 21 травня вона набрала необхідні для розгляду президентом 25 тис. підписів. Президент Зеленський відреагував на неї заявою про те, що цю петицію має бути адресовано батькам загиблих захисників України.

29 травня п'ятий президент України й лідер партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко із третьої спроби виїхав як член делегації ВР на засідання Парламентської асамблеї НАТО у Вільнюсі. Спікер Руслан Стефанчук підписав розпорядження про його відрядження, але в пункті пропуску "Рава-Руська" українські прикордонники двічі його зупиняли. Порошенко фігурує в низці кримінальних проваджень. За словами самого політика, їх було 130, частину вже закрили.