У Раду внесли законопроєкт про виплату пенсій жителям ОРДЛО
26 листопада на сайті Верховної Ради зареєстрували проєкт закону №2083-д "Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію".
Тексту документа поки немає на сайті парламенту. Проте голова парламентського комітету з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, член депутатської групи "За майбутнє" Дмитро Лубінець повідомив у Facebook, що проєкт закону передбачає виплату пенсій жителям тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей.
"Ситуація, коли більше за половину зареєстрованих на непідконтрольних територіях пенсіонерів не може отримати чесно зароблену пенсію, – ненормальна. А факти численних смертей літніх людей на пунктах пропуску – жахають та обурюють. Потрібні негайні зміни", – заявив він.
За словами нардепа, автори документа пропонують скасувати обов'язкову реєстрацію пенсіонерів з ОРДЛО як внутрішньо переміщених осіб для отримання пенсій та надати право докупити стаж без застосування санкцій особам, які живуть на тимчасово окупованому Донбасі і не можуть платити страхові внески.
Також у проєкті закону передбачено зняття трирічного ліміту з виплати заборгованості з пенсій та надання можливості розраховувати пенсію на підставі інформації з реєстру застрахованих осіб у разі втрати документів.
Авторами документа, окрім Лубінця, стали нардепи як пропрезидентської фракції, так і опозиції – загалом 16 депутатів:
- Галина Третьякова – "Слуга народу";
- Михайло Цимбалюк – "Батьківщина";
- Наталія Королевська – "Опозиційна платформа – За життя";
- Вадим Струневич – "Слуга народу";
- Юлія Тимошенко – лідерка фракції "Батьківщина";
- Олег Арсенюк – "Слуга народу";
- Сергій Гривко – "Слуга народу";
- Анатолій Остапенко – "Слуга народу";
- Микола Бабенко – група "За майбутнє";
- Павло Халімон – "Слуга народу";
- Ігор Колихаєв – група "За майбутнє";
- Владислав Поляк – позафракційний;
- Неллі Яковлєва – "Слуга народу";
- Руслан Горбенко – "Слуга народу";
- Максим Ткаченко – "Слуга народу";
- Михайло Радуцький – "Слуга народу".
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти й докази, які вона демонструє.
Україна припинила соціальні виплати громадянам, які проживають на підконтрольній бойовикам території Донбасу, наприкінці 2014 року. Щоб отримувати пенсії, жителі ОРДЛО мають зареєструватися як переселенці і жити на підконтрольній Україні території.
Згідно з опублікованою Лубінцем статистикою, у серпні 2014 року в Луганській та Донецькій областях було зареєстровано 1 млн 278 тис. пенсіонерів. Водночас як внутрішньо переміщені особи зареєструвалися й отримують пенсію в Україні тільки 500 тис. людей, більше ніж 700 тис. не може реалізувати цього свого конституційного права.
Колишній голова Служби безпеки України Василь Грицак повідомив, що державний бюджет України втрачає приблизно 1 млрд грн на місяць на виплатах пенсій фіктивним переселенцям, які проживають на не підконтрольних владі територіях у Донецькій і Луганській областях.
У міжнародній організації Human Rights Watch заявили, що Україна має завершити дискримінаційну практику, яка змушує пенсіонерів з окремих районів Донецької та Луганської областей перетинати лінію розмежування на Донбасі для отримання пенсії. Правозахисники закликали президента України Володимира Зеленського створити умови для мінімізації таких поїздок.
За даними правозахисників, щомісяця приблизно 1 млн осіб перетинає блокпости на Донбасі. Більше ніж половина з них їздить на підконтрольні українській владі території для отримання пенсій.
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова 23 жовтня повідомила, що жителям окупованих районів Донбасу і тимчасово переміщеним особам Українська держава не виплатила мільярди гривень пенсій, середня заборгованість одного пенсіонера становить 31 тис. грн.