У разі прямої агресії Росії Рада збереться за кілька годин, щоб ввести воєнний стан – Корнієнко

Корнієнко про реальність загрози з боку РФ: Я не хотів би це сприймати з категорії "вірю не вірю". Чи є скупчення військ на кордоні? Є
Фото: radiosvoboda.org
У разі прямої агресії з боку Росії Верховна Рада для введення воєнного чи надзвичайного стану збереться за кілька годин. Про це перший віцеспікер парламенту Олександр Корнієнко заявив в інтерв'ю "Радіо Свобода", яке вийшло 23 листопада.

"У Верховної Ради може бути лише один план, якщо є задача ввести військовий або надзвичайний стан – зробити відповідні голосування з боку Верховної Ради вона має протягом кількох годин. Зрозуміло, що ті, хто не в Україні, їм важче буде це зробити, але по Україні, якщо це не тиждень роботи в округах, я думаю, що потенціал там за пару годин зібратися є. Якщо це тиждень роботи в округах – до восьми годин [можна] з найвіддаленіших куточків доїхати автотранспортом або іншим транспортом", – сказав Корнієнко, відповідаючи на запитання щодо планів дій Ради.

Він зазначив, що у разі, якщо розпочнуться активні воєнні дії, в Україні "зрозуміло, будуть використовуватися способи захисту депутатів для того, щоб вони могли ці рішення прийняти".

Журналістка запитала, чи вірить Корнієнко, що загрози можуть стати реальністю.

"Я не хотів би це сприймати з категорії "вірю – не вірю". Давайте будемо більш раціонально до цього підходити. Чи є скупчення військ на кордонах? Є. Воно останні кілька років є: то менше, то більше. Чи буде Росія використовувати будь-яку можливість дестабілізувати ситуацію в Україні? Абсолютно", – відповів Корнієнко.

Контекст:

30 жовтня 2021 року американська газета The Washington Post написала, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння високопосадовців у США та Євросоюзі. 1 листопада видання Politico опублікувало супутникові фото, зазначивши, що на них видно військову техніку, яку РФ нібито стягнула до кордонів України.

У Головному управлінні розвідки (ГУР) Міноборони України повідомили 2 листопада, що жодних змін на кордоні з РФ не відбулося.

У Кремлі відмовилися коментувати публікацію Politico.

5 листопада начальник Генерального штабу Збройних сил України Сергій Шаптала сказав, що українська розвідка не фіксує нарощування російських військ біля кордону України. Він говорив, що російські війська повертаються до пунктів постійної дислокації.

6 листопада канал CNN повідомив, посилаючись на свої джерела, що директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс приїжджав до Москви через нарощування російських військ на кордоні України. 8 листопада Bloomberg із посиланням на дані військово-розвідувальної компанії Janes написало, що Росія перекидає танки до українського кордону.

10 листопада США попередили владу Росії про потенційні негативні наслідки будь-якої щораз більшої загрози безпеці України через "незвичайну військову активність" РФ поблизу українського кордону. У Пентагоні закликали Росію пояснити концентрацію військ поблизу України.

18 листопада начальник ГУР Кирило Буданов говорив, що Росія веде масштабну спецоперацію проти України щодо дестабілізації ситуації як усередині країни, так і за її межами. Накопичення військ РФ біля кордону України "буде продовжуватися і вийде на пік приблизно в кінці січня", підкреслив він.

21 листопада Буданов повідомив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, поблизу кордону між країнами зосереджено приблизно 92 тис. російських військовослужбовців.

23 листопада спікер президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватив Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР".

Міністр оборони України Олексій Резніков не вірить у "велику переможну війну" Росії проти України і наголошує: за вісім років конфлікту на Донбасі Україна навчилася захищатися. На його думку, Путін перебуває в переломному моменті, вирішуючи, чи "перетнути український кордон і спалити мости, чи він усе ще торгується і намагається знайти щось цікаве для себе".

Водночас міністри оборони США та Великобританії запевнили Резнікова у підтримці України та готовності до рішучих дій щодо стримування загрози з боку РФ.