У РФ у таборі під вартою перебуває понад 400 маріупольців, зокрема 147 дітей, включно з немовлятами – Денісова
Про це 10 квітня у Facebook повідомила уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.
"Зараз там понад 400 українських громадян, здебільшого жінки та 147 дітей різного віку, включаючи немовлят. Днями очікується ще партія примусово вивезених, орієнтовно 150 осіб, – написала омбудсменка, посилаючись на громадян РФ, які підтримують Україну. – [Вони] перебувають у вкрай важкому та пригніченому стані. Не знають своєї долі, в який регіон РФ та коли везтимуть. Жодної інформації їм не надають".
За словами Денісової, люди живуть у таборі вже кілька тижнів.
"Вони не мають необхідного одягу, взуття, навіть білизни. Фактично їх забрали з підвалів у чому були – в зимових речах. Катастрофічно не вистачає дитячого харчування та предметів особистої гігієни. Жінки готують самі з того, що видають", – наголосила уповноважена Верховної Ради України з прав людини.
Денісова розповіла, що в табір до українців приїжджали представники російського "Сбербанка", нібито для оформлення карткових рахунків та подальшого переказування на них по 10 тис. рублів, але цього не відбулося.
Як наголосила омбудсменка, примусово депортованим громадянам України допомагають російські активісти – збирають кошти, продукти й одяг. Вони також повідомили, що в Пензенській області діє ще три такі табори, ще в лютому перед війною туди було вивезено жителів тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.
"За інформацією активістів, українців насильно переміщують до різних регіонів РФ, зокрема й до Хабаровська", – резюмувала Денісова.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)
Контекст:
Маріуполь – найбільше портове місто на березі Азовського моря. Бої за Маріуполь точаться із 24 лютого, коли почалося масштабне вторгнення російських військ в Україну. Російські війська не змогли взяти штурмом Маріуполь і почали скидати на нього авіабомби, обстрілювати з артилерії та реактивних систем залпового вогню житлові квартали. Влада Маріуполя вважає, що окупанти хочуть захопити місто, щоб "пробити коридор" із Ростовської області РФ до окупованого Криму.
Жителі оточеного Маріуполя через російських окупантів залишилися без води, світла, тепла, зв'язку та продуктів. Орієнтовно три тижні – до 14 березня – евакуації з міста не проводили через постійні обстріли з боку росіян. Потім у жителів з'явилася можливість покинути місто через спеціальний коридор, але тільки приватним транспортом – евакуаційних автобусів окупанти, як і раніше, не пропускають.
17 березня радник мера Маріуполя Петро Андрющенко розповів, що росіяни проводять свою "евакуацію" з районів міста, які вони тимчасово контролюють, до РФ.
"Людей грузять в автобуси, вивозять до Новоазовська без попередження та отримання згоди, потім – фільтраційні заходи (обшук, досмотр, перевірка телефонів), потім – до Таганрога і на поїзд. У різні далекі міста Росії. При цьому українські документи забирають, видають щось на кшталт довідки і квиток. Що далі? Щонайменше два роки без можливості покинути вказане місто, робота за розподілом і відсутність документів", – написав радник мера.
Судячи з повідомлень російського "Інтерфаксу", насильно вивозити людей із Маріуполя в ОРДО почали ще 5 березня. Перші автобуси з українцями пройшли кордон РФ у Ростовській області 15 березня.
23 березня начальник Національного центру управління обороною Росії Михайло Мізінцев заявив, що з Маріуполя "без участі української сторони було евакуйовано" загалом 81 958 жителів та 26 громадян В'єтнаму та Йорданії, повідомив "Інтерфакс".