У ТрО вважають, що розстріляний окупантами після слів "Слава Україні!" український військовий – їхній боєць Мацієвський. Його впізнали матір і син
Товариші по службі Мацієвського розповіли, що зв'язок із ним зник 30 грудня 2022 року в районі Соледара Донецької області, де ЗСУ вели бої із силами супротивника, які переважали. Із Мацієвським було ще четверо бійців.
"Ми до кінця не знаємо подробиць цього бою. Невідомо, хто і як загинув, невідомо, як Олександр потрапив у полон, свідків, на жаль, не лишилося, всі загиблі або зниклі безвісти. Щодо відео: мати Олександра, його син Михайло і військовослужбовці його підрозділу впізнали побратима на цих кадрах", – пояснили у ТрО.
Відомо, що тіло Мацієвського повернули під час обміну з окупантами, 14 лютого 2023 року загиблого поховали у Ніжині Чернігівської області.
У 119-й бригаді тероборони розповіли, що Мацієвський потрапив у ТрО 11 березня 2022 року, його призначили снайпером, а коли він їхав на схід, не сказав про це матері.
"29 грудня він зателефонував мамі, це була їхня остання розмова. Після слів Сашка: "Мамо, я ніколи не здамся у полон!" – Парасковія Михайлівна зрозуміла: син на фронті. Потім були важкі дні, Сашко не дзвонив, його телефон не відповідав. І лише увечері 7 січня надійшло повідомлення: "Абонент знову на зв'язку". Після слів побратимів, що Сашка вже немає, життя поділилося на до і після", – пишуть у ТрО.
Те, що це Мацієвський, його мати підтвердила і "Суспільному". Вона їздила на впізнання до Києва. У довідці про причину смерті зазначено, що боєць загинув від поранень із вогнепальної зброї.
"У Сашка були вогнепальні поранення біля грудей, у животі, а голова була продавлена. На тілі я виявила родимку, саме таку, яка була у Сашка. Це був він", – прокоментувала вона відео вбивства.
Українські військові попередньо встановили особу героя, якого росіяни розстріляли за слова "Слава Україні". Що про нього відомо?
Контекст:
6 березня в мережі поширили відео, як стверджують, розстрілу українського військовополоненого кількома російськими окупантами, які відкривають по українцю вогонь з автоматичної зброї після його слів: "Слава Україні!". Де і коли його знято, на час публікації відео відомо не було. Опубліковане відео – низької якості. Командування 30-ї окремої механізованої бригади імені князя Острозького припускало, що на відео може бути їхній боєць Тимофій Шадура, який зник безвісти 3 лютого під час бойових дій у районі Бахмута Донецької області.
Український омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що розстріл військовополоненого українця є порушенням Женевських конвенцій. Він надіслав відео міжнародним партнерам і колегам-омбудсменам із різних країн світу як підтвердження чергового воєнного злочину Росії.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що відео розстрілу беззбройного військовополоненого – черговий доказ геноциду українців із боку російських окупантів. Він закликав голову Міжнародного кримінального суду (МКС) Каріма Хана "негайно запустити розслідування МКС щодо цього жахливого воєнного злочину".
Головне слідче управління СБУ 6 березня зареєструвало кримінальне провадження за ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів і звичаїв війни) за фактом розстрілу українського військовополоненого.
Президент України Володимир Зеленський запевнив, що Україна знайде вбивць військовослужбовця.
8 березня у військовій розвідці України заявили, що причетних до розстрілу вже шукають.
Українці після того, як стало відомо про розстріл захисника, масово публікують у соцмережах відповідь на його останні слова – "Героям слава!".