Україна чотири рази подавала переліки на обмін за формулою "всіх на всіх" – Гармаш
Україна чотири рази передавала переліки на обмін утримуваними особами. Про це повідомив представник України у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі, журналіст Сергій Гармаш в інтерв'ю "Телеграфу".
Він підкреслив, що Україна в односторонньому порядку виконала домовленості, яких досягнули на саміті "Нормандської четвірки" у Парижі 9 грудня 2019 року.
"Україна виконала практично всі зобов'язання, які могла. В односторонньому порядку. Відкрили нові контрольні пункти в'їзду/виїзду, незважаючи на карантин. Дали згоду на розмінування на 19 ділянках, на розведення сил і засобів на чотирьох нових ділянках. Були готові імплементувати "формулу Штайнмаєра" до закону про особливий статус [Донбасу]. Чотири рази передавали переліки на обмін за формулою "всіх на всіх". На жаль, майже всі процеси блокує російська сторона. І тепер РФ потрібно відповідати перед іншими представниками "четвірки", чому вона це робить", – сказав Гармаш.
За його словами, можна констатувати, що поведінка Росії спровокувала консолідацію позицій Німеччини, Франції та України.
"Це викликає різке роздратування Кремля, чого він не приховує у публічних заявах. Геополітичну кон'юнктуру наразі можна оцінювати як позитивну для України. Є привід говорити про посилення санкцій проти Росії", – сказав представник України на перемовинах.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення до України, незважаючи на надані Україною факти та докази.
Перемовини про врегулювання конфлікту на Донбасі здійснюють у тристоронній контактній групі у Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.
9 грудня 2019 року в Парижі відбувся перший за три роки саміт лідерів "Нормандської четвірки" – України, Франції, Німеччини та Росії, присвячений урегулюванню конфлікту на Донбасі. У підсумковому комюніке йдеться, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.
Домовленості виконали частково, зокрема двічі здійснили обмін утримуваними особами.
22 липня 2020 року тристороння контактна група узгодила режим повного та всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Президент України Володимир Зеленський зазначав, що Об'єднані сили на Донбасі відповідатимуть на ворожі обстріли й після набуття перемир'ям чинності.
Українська сторона регулярно повідомляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.