Україна хоче здійснити обмін утримуваних осіб і збільшити контингент СММ ОБСЄ на Донбасі до середини грудня
Київ хоче, щоб остаточний обмін утримуваними особами за принципом "всіх на всіх" та збільшення чисельного складу спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі відбулися до 15 грудня, розповів голова української делегації в тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі, перший президент України Леонід Кравчук.
Україна хоче збільшити чисельний склад спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі, розповів 5 листопада агентству "Інтерфакс-Україна" голова української делегації в тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі, перший президент України Леонід Кравчук.
За словами Кравчука, Київ звернеться до постійної ради ОБСЄ із проханням збільшити контингент спостерігачів на 1500 осіб. Домогтися цього Україна хоче до середини грудня.
До того ж, як сказав голова української делегації в ТКГ, Київ хоче, щоб остаточне взаємне звільнення утримуваних осіб за принципом "всіх на всіх" відбулося до 15 грудня. До цього, за його словами, має бути забезпечений повний і безумовний доступ міжнародних організацій, зокрема Міжнародного комітету Червоного Хреста, до всіх, кого утримують у в'язницях бойовики.
Ці пропозиції викладені у "Плані спільних кроків", який розробила українська делегація, розповідав Кравчук. Також Київ у цьому плані передбачив завершення війни на Донбасі до кінця 2020-го та проведення там місцевих виборів до 31 березня 2021 року; створення в ОРДЛО вільної економічної зони на 30 років, скасування указів президента РФ Володимира Путіна, які є прямим втручанням у життя окупованого регіону (зокрема, про спрощення порядку набуття громадянства РФ). Саміт "Нормандської четвірки" має відбутися до кінця 2020 року, йдеться в плані.
Пропонований Україною "План спільних кроків" не є заміною того, що вже зробили за шість років роботи нормандського формату та ТКГ, говорив Кравчук. "Це документ, який відповідає реаліям і тому, що зроблено, а з його допомогою ми хочемо доповнити або уточнити ті питання, які не знайшли широкого, точного та конкретного втілення у попередніх документах", – вважає він.
У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти й докази.
СММ ОБСЄ – неозброєна цивільна місія, яка спостерігає за ситуацією в усіх регіонах України. Вона регулярно готує звіти про обстановку в країні, а також бере участь у перемовинах між сторонами конфлікту на Донбасі. Місія розпочала свою роботу 29 липня 2014 року згідно з рішенням постійної ради ОБСЄ.
Станом на жовтень 2020-го до складу місії входить 1298 осіб, із них 727 – іноземні спостерігачі, 124 – інші іноземні працівники, 447 – місцеві працівники. На сході працює приблизно 550 спостерігачів. У складі місії представники 44 держав, зокрема 39 росіян.
Останній обмін утримуваними особами відбувся 16 квітня 2020 року. Бойовики звільнили 20 осіб, українська влада передала їм 14.