Україна, можливо, знову подумає про ядерний статус, якщо не вступить у НАТО – посол у Німеччині Мельник
Україна має зробити все можливе, "щоб Путін не напав на нас завтра або післязавтра", зазначив дипломат.
За словами Мельника, у зв'язку з агресією РФ Україна не має великого вибору: або країна є частиною НАТО, або залишається один варіант – озброїтися, можливо, знову подумати про ядерний статус.
Він підкреслив, що переміщення російських військ біля кордонів України є наймасовішими із часів Другої світової війни. Поблизу України відбувається справжня підготовка до війни, тому від Заходу потрібно більше, ніж просто "красиві слова", додав дипломат.
На його думку, без підтримки і санкцій, які ввели після анексії РФ Криму і початку війни на Донбасі, Україна, напевно, не вижила б протягом останніх семи років, "але цього все ще не достатньо".
Україні потрібна оборона, щоб просто захистити свій народ, резюмував Мельник.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення в Конституцію положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.
У 2018 році в НАТО визнали за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020-му Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
Президент України Володимир Зеленський під час телефонної розмови з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом 6 квітня 2021 року заявив, що вступ України до Альянсу є єдиною можливістю завершити війну на Донбасі. За словами глави держави, надання Києву плану дій щодо членства в НАТО стало б "справжнім сигналом для РФ". Столтенберг зі свого боку зазначив, що НАТО твердо підтримує суверенітет і територіальну цілісність України.
У міністерстві закордонних справ Росії заявили, що вступ України в НАТО загрожує масштабною ескалацією на південному сході і може призвести до незворотних наслідків для державності. Спікер Кремля Дмитро Пєсков також говорив, що вступ України в НАТО погіршить ситуацію на Донбасі. За його словами, приєднання України до Альянсу є "неприйнятним для жителів "Донецької і Луганської народних республік".
5 грудня 1994 року було підписано Будапештський меморандум. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія та США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування проти України будь-якої зброї, не тільки ядерної. Крім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. В обмін Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.
Росія у 2014 році порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і почавши збройну агресію на Донбасі, заявляли у МЗС України.
Глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає, що Росія Будапештської угоди не порушувала, оскільки не застосовувала проти України ядерної зброї.