Ексзаступник генсека НАТО Вершбоу: Я рекомендував розглянути можливість постійної присутності Альянсу або США в Україні G

Вершбоу: Можуть здійснити конкретні кроки, але це не означає, що США підуть воювати за Україну
Фото: EPA
В Організації Північноатлантичного договору немає консенсусу щодо прямого введення військ в Україну, але США або НАТО варто було б розглянути можливість "постійної присутності" на одному з українських навчальних полігонів. Таку думку в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман висловив американський дипломат, експосол США в Росії, колишній заступник генерального секретаря НАТО Александер Вершбоу.

Журналістка запитала, чи може НАТО створити військову базу в Україні у відповідь на агресивну політику Росії.

"Адміністрація США може розглянути питання розміщення реальних військ в Україні, але я думаю, що вона буде стурбована тим, що це призведе до розколу всередині НАТО, де, на жаль, немає консенсусу на користь прямого введення військ, щоб допомогти Україні захистити себе. Тож непряма підтримка імовірніша", – припустив дипломат.

Він зазначив, що "якщо ця криза не закінчиться катастрофою", США муситимуть почати перемовини із союзниками стосовно довгострокових зобов'язань щодо гарантування безпеки України ще до того, як її членство в НАТО стане можливим.

"У деяких публікаціях для Atlantic Council я рекомендував розглянути можливість постійної присутності НАТО або США на українському навчальному полігоні, щоб росіяни щодня могли бачити, що НАТО прихильний до безпеки України та її майбутньої інтеграції. Деякі з моїх колег запропонували присутність в Одеському порту, щоб була якась спільна військово-морська координація на постійній основі", – сказав дипломат.

На його думку, це могло б утримати Росію від подальшої агресії в Чорному морі.

"Отже, можуть здійснити конкретні кроки, але це не означає, що США підуть воювати за Україну. На цю мить союзники до цього зовсім не готові", – підкреслив Вершбоу.

Інтерв'ю з Вершбоу вийде сьогодні на YouTube-каналі "Алеся Бацман". Трансляцію розпочнуть о 18.00

Водночас дипломат сказав, що у нього немає однозначної відповіді на запитання, коли Україна стане членом НАТО.

"НАТО пообіцяв Україні, що одного разу вона все-таки увійде до його складу. Це заява, зроблена в Бухаресті 2008 року. Але НАТО ніколи не конкретизував, коли це станеться. Зараз союзники НАТО розділилися щодо цього питання. Я думаю, що НАТО рано чи пізно потрібно буде виконати власні обіцянки, але це не відбудеться найближчим часом. Розмови про членство в НАТО в контексті сьогоднішньої кризи, імовірно, будуть контрпродуктивними для України, це спричинить розкол в Альянсі, що підірве наші зусилля щодо стримування будь-якої нової російської агресії... Я думаю, що НАТО необхідно розглянути це питання протягом найближчих 510 років", – сказав Вершбоу.

Він вважає, що НАТО має дати Україні довгострокову відповідь про її можливе членство в Альянсі до 2030 року.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення в Конституцію положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.

2018 року в НАТО визнали за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна отримала статус партнера розширених можливостей.

Президент України Володимир Зеленський під час телефонної розмови з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом 6 квітня 2021 року заявив, що вступ України до Альянсу є єдиною можливістю завершити війну на Донбасі. За словами глави держави, надання Києву плану дій щодо членства в НАТО стало б "справжнім сигналом для РФ". Столтенберг зі свого боку зазначив, що НАТО твердо підтримує суверенітет і територіальну цілісність України.

Серед членів НАТО Латвія і Литва підтримали надання Україні ПДЧ. 7 квітня міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що це буде "сильним сигналом для Росії", що курс, який обрала Україна, цінують країни НАТО. Цього самого дня міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевичс сказав, що однозначно підтримає таке рішення, оскільки Україна вже протягом 15 років намагається приєднатися до НАТО.

У міністерстві закордонних справ Росії заявили, що вступ України в НАТО загрожує масштабною ескалацією на південному сході та може призвести до незворотних наслідків для державності. Спікер Кремля Дмитро Пєсков також сказав, що вступ України в НАТО погіршить ситуацію на Донбасі.

Столтенберг у відповідь заявив, що перспективи вступу України в НАТО залежать виключно від Києва і що Росія не зможе перешкодити членству України в Альянсі.