Україна одержала від США ще 30 протитанкових комплексів Javelin та 180 ракет до них

Україні надали у грудні 30 пускових установок Javelin, частина з них уже на позиціях, повідомили в ОПУ
Фото: Міністерство оборони України / Facebook
США передали Україні 30 протитанкових комплексів Javelin та 180 ракет до них. Про це радник глави Офісу президента, речник української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Олексій Арестович розповів в ефірі "Радіо Свобода" 10 грудня.

"Учора прибули 30 комплексів Javelin і 180 ракет. Це чергова партія [допомоги]. І до нового року буде ще одна партія зброї. Вони будуть у небезпечних напрямках, де саме – вирішить командування Збройних сил України. Частина вже знаходиться на позиціях. 180 ракет – це означає 160 російських танків будуть знищені. Це майже танкова дивізія. Тому всім любителям погрожувати нам військовою силою треба замислитися, що буде, якщо спробують сюди вторгнутися", – повідомив він.

Javelin і ракети до них входять у пакет оборонної допомоги на $60, про який США оголосили у вересні, інформує "Голос Америки", посилаючись на представника Пентагону підполковника Антона Семелрота.

Як розповідав прессекретар Пентагону Джон Кірбі, це постачання – останнє з пакету на $60 млн. Україна може використати цю допомогу "на власний розсуд, але тільки для самозахисту", говорив він, наголошуючи, що немає жодних географічних обмежень на те, де Javelin може бути використано всередині України.

Контекст:

Україна від початку воєнної агресії Росії навесні 2014 року вела переговори зі США щодо постачання летальної зброї. До весни 2018 року Вашингтон постачав Київ лише нелетальну допомогу та допомагав у підготовці українських військових. У березні 2018 року Держдеп США ухвалив рішення про продаж Javelin Україні. Того самого року Україна одержала 210 ракет та 37 пускових установок – за умови, що їх не використовуватимуть у бойових діях на передовій, за винятком надзвичайних ситуацій, зазначив Forbes.

У 2018 році тодішній заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука говорив, що США продали Javelin лише за умови "не використовувати ці комплекси безпосередньо на лінії зіткнення".

Пізніше цю умову зняли, оскільки 2020 року тодішній головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак обіцяв, що кожну бригаду Збройних сил України, яка заходитиме в зону проведення операції Об'єднаних сил, буде посилено протитанковим комплексом Javelin.

У 2020 році Україна одержала ще 150 ракет та 10 пускових установок.

Із 2014 року до грудня 2020-го США надали Україні допомогу більше ніж на $4,1 млрд

На початку березня 2021 року міноборони США схвалило пакет допомоги у сфері безпеки для України на $125 млн, до нього входить надання українським військовим обладнання та консультацій. Пентагон підтвердив намір надати Україні оборонну летальну зброю. У червні міністерство оборони США затвердило другу частину допомоги Україні у сфері безпеки на суму $150 млн.

На початку вересня 2021 року в межах робочого візиту президента Володимира Зеленського до Вашингтона уряди країн підписали угоду про стратегічні засади оборонного партнерства між міністерствами оборони України та США. Угода, зокрема, передбачала надання Україні додаткових $60 млн.

У документі йшлося, що до американської допомоги входитимуть бронебійні системи Javelin та інше оборонне летальне та нелетальне обладнання, "яке дасть можливість Україні ефективніше захищати себе від російської агресії". Перша партія в межах додаткової допомоги прибула до України 10 жовтня, друга – 18 жовтнятретя – 22 жовтня, у ній була, серед іншого, партія Javelin із боєприпасами.

В оборонному бюджеті США на 2022 рік передбачено $300 млн військової допомоги Україні.