"Ми не порушуємо Мінських домовленостей". Резніков – про застосування Javelin та Bayraktar на Донбасі
Так міністр відповів на запитання про те, чи застосовували українські військові на Донбасі протитанкові ракетні комплекси Javelin.
"Ми не порушуємо Мінських домовленостей. Ми не атакуємо в зоні проведення операції Об'єднаних сил. Якщо ворог, окупаційні війська здійснюють порушення режиму тиші, убивають наших військових, ми попереджаємо через режим СЦКК, через СММ ОБСЄ про те, щоб вони припинили порушення Мінських домовленостей, режиму тиші. Якщо цей механізм не спрацьовує, Збройні сили, користуючись ст. 51 Статуту ООН "Право на самозахист", застосовують усі необхідні сили та засоби і відповідають відразу відповідно", – сказав він.
Резніков додав, що прикладом такого використання необхідних сил та засобів було застосування Bayraktar.
"Ви знаєте всім відомий факт, коли ми були змушені застосувати Bayraktar з одним чітким пострілом по відповідній гарматній установці. За даними нашої розвідки, сьогодні в окупаційних військах уже бояться записуватися на контракт і служити в таких установках. Вони розуміють, чим це може завершитися", – сказав глава Міноборони.
Про Javelin він конкретніше не говорив. Міністерство оборони повідомляло, що ці протитанкові ракетні комплекси випробували на полігоні Широкий Лан 23 листопада.
Раніше про застосування Javelin говорив начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов. Нардеп від "Слуги народу", голова підкомітету з питань оборонної промисловості та технічної модернізації комітету Ради з національної безпеки, оборони та розвідки Ігор Копитін повідомляв, що українські військовослужбовці використовували Javelin під час бою. Проте начальник пресслужби Об'єднаних сил Ярослав Мельничук заперечував цю інформацію та обіцяв, що, щойно ЗСУ застосують Javelin проти російсько-окупаційних військ, українці одразу про це дізнаються.
Контекст:
Україна від початку воєнної агресії Росії навесні 2014 року вела перемовини зі США щодо постачання летальної зброї. До весни 2018 року Вашингтон надавав Києву лише нелетальну допомогу та допомагав у підготовці українських військових. У березні 2018 року Держдеп США ухвалив рішення про продаж Javelin Україні. Того самого року в Україну надійшло 210 ракет і 37 пускових установок – за умови, що їх не використовуватимуть у бойових діях на передовій, за винятком надзвичайних ситуацій, зазначив Forbes.
2020 року Україні надали ще 150 ракет та ще 10 пускових установок. Восени 2021 року президент Джо Байден санкціонував додаткове постачання Javelin у межах пакету військової допомоги на суму $60 млн.
Україна придбала перші 12 дронів TB2 Bayraktar 2019 року, а потім іще п'ять для ВМС України, запланована загальна чисельність становить до 48 одиниць, повідомив Forbes. Український Bayraktar уперше застосували в бою в жовтні 2021 року для атаки гаубиці проросійських бойовиків.