Україна показала, що зацікавлена у мирі на Донбасі, але Росія блокує виконання домовленостей – Зеленський

Зеленський: Шлях до миру завжди тернистий. Але це шлях, яким мають пройти обидві сторони
Фото: president.gov.ua
За рік після нормандського саміту щодо врегулювання конфлікту на Донбасі, який відбувся в Парижі, президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність зустрічі лідерів "Нормандської четвірки".

Україна показала всьому світові, що зацікавлена в досягненні миру на Донбасі, заявив президент країни Володимир Зеленський у річницю після проведення саміту "Нормандської четвірки" щодо врегулювання конфлікту на сході України.

"Шлях до миру завжди тернистий. Але це шлях, яким мають пройти обидві сторони. Активність України у процесі переговорів показала всьому світу та, головне, мешканцям на Донбасі, що саме ми зацікавлені в мирі, а Росія блокує виконання домовленостей", – цитує його пресслужба глави держави.

Найвідчутніших результатів у переговорному процесі щодо досягнення миру на Донбасі можна досягти на саміті лідерів "Нормандської четвірки", підкреслив президент України.

Зеленський зазначив, що українська влада готова до нового етапу розведення сил і засобів на Донбасі та чергового раунду звільнення утримуваних осіб. Також згадав про режим припинення вогню, який, за його словами, "в цілому триває" з 27 липня.

Глава держави вважає, що Київ здатний "виграти битву за емоції мешканців тимчасово окупованої території".

"Ми робимо цілком конкретні речі, які наочно демонструють усім мешканцям Донецька та Луганська, які перетинають лінію розмежування, що Україна – це значно краще, ніж невизнані, нефункціональні, самопроголошені структури", – підкреслив президент.

2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.

Зеленський упевнений, що війну вдасться завершити за час його каденції.

Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі проводять у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.

У Парижі 9 грудня відбувся саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке написано, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей" та розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості було виконано частково. Планували, що наступний саміт відбудеться в березні – квітні 2020 року, однак цього не сталося.

Україна наполягає на проведенні саміту "Нормандської четвірки" до кінця 2020 року, але, за даними ЗМІ, в Кремлі не планують такої зустрічі найближчим часом.

Як пояснював віцепрем'єр-міністр України – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков, Зеленський сказав, що дає собі рік на реалізацію сценарію, прописаного в Мінських угодах.

Якщо врегулювати конфлікт на Донбасі не вдасться за допомогою переговорів у Мінську, Україна "буде міняти тактику", заявив президент. У грудні 2019-го Зеленський сказав, що його команда не буде чекати ще п'ять років, щоб урегулювати воєнний конфлікт на Донбасі. План Б щодо врегулювання ситуації на Донбасі – це "стіна", яка буде означати, що на території ОРДЛО буде вже не Україна, а "щось інше", зазначив він.

9 грудня, після закінчення терміну в один рік, радник глави Офісу президента Андрія Єрмака Михайло Подоляк заявив, що Зеленський вирішив відмовитися від плану Б, а глава української делегації у тристоронній контактній групі, перший президент країни Леонід Кравчук, – що робота над документом триває, хоча його поки і немає.