Україні потрібно запропонувати компенсацію за те, що вона поки не в НАТО – президент Литви
"Ми маємо знайти щось, щоб компенсувати нашу нездатність забезпечити повноправне членство України [в НАТО] на цей момент", – сказав Науседа.
Він зазначив, що всі розуміють, що запропонувати країні "в розпал війни" повноправне членство у військовому союзі буде "вкрай складно". Але, на думку Науседи, необхідно знайти "достатні гарантії безпеки", такі як військово-політична підтримка та інституційні межі для тіснішої співпраці між Україною й НАТО.
"Важливо розуміти, що війна закінчиться перемогою України, але що буде потім?" – сказав президент Литви.
Науседа вважає, що ця тема буде актуальною на саміті НАТО у Вільнюсі в липні.
"Ситуація дуже серйозна і, на жаль, погіршується, особливо з огляду на те, що Білорусь активно залучено до цього конфлікту і вона готова розгорнути тактичну ядерну зброю", – додав політик.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.
Зеленський вважає, що Україна "має отримати рішення щодо алгоритму приєднання до Альянсу". "Зрозуміло, що ми не можемо вступити в НАТО, поки триває війна. Але усунути безпекову невизначеність можна і треба зараз – це політичне рішення", – наголосив президент України 4 травня 2023 року.
Саміт НАТО відбудеться у Вільнюсі 11–12 липня. У ньому візьме участь приблизно 40 делегацій країн – членів і партнерів Альянсу. На захід також має прибути Зеленський.